2012 Yılı Finansal Aktif Büyüklüğe Bir Bakış:

 

Değerli Okuyucularım,

Bugun finans sektörünün 2012 yılında gerçekleşen aktif büyüklüğünü incelemek  istiyorum.

2012 Yılı itibariyle Bddk rapoorlarına göre bankacılık sektörünün aktif büyüme oranı %12,6 oranında gerçekleşmiştir. Diğer Finans kurumların 2012 yılında aktif büyümesi ise, % 11,9 oranında gerçekleşmiştir. Yani İmkb,bankalar ve merkez bankası dışındaki finansın büyüklüğü 2012 yılında 238,7 milyar TL düzeyinde bir aktif büyüklük söz konusu. İmkb kapitilizasyon aktif büyüklüğü ise; %33,6

Bankacılık sektörü Neden Bu Kadar Hızlı Büyüyor?

Toplam krediler için de bireysel kredilerin payı %33,5 Kurumsal Kredilerin Payı %41,6 Kobi kredilerin payı ise %25 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Yılında kredi büyüklüğü %16,4 oranında artış göstermiştir. Bu artışın hızlı olmamasının sebebini iç talep de daralma olarak kabul edilmektedir. Bankacılık karların da en büyük pay kuşkusuz faiz gelirleri ve ardından faiz dışı gelirler(komisyon ve bankacılık işlemleri v.s)

Bankacılık sektörünün hızlı büyümesinde en büyük etkenlerden biri kredi dağılımlarını en iyi plase ederek, kullanılan kredi oranlarıyla, elde edilen sendikasyon kredi oranları arasın da en az 8-10 puanlık fark dan dolayı bankacılık müthiş karlar elde etmektedir. Gazeteler de ve televizyonlar da X banka şu kadar sendikasyon kredisi aldı haberlerini duymaktayız. Banka karlarında en az %20-%30 sendikasyon karlarının etkili oldugunu düşünebiliriz. Bireysel krediler %33,5 bu dilim de kredi’nin geri dönmemem olasılıgı çok düşük noktalar da ve riskler de olsa bu kesim bankacılık karlarında önemli bir boyutu oluşturmaktadır.

Diğer Finans Kurumlarını toplam aktifler içinde izlediğimizde;

239,7 Milyar TL’lik Diğer finans aktif büyüklüğünün %19,9 Sigorta Şirketleri,%9,5’nu GY’ler%7,7 Emeklilik şirketleri %22,7 Faktoring Şirketleri,%12,4 Portföy şirketleri,%6,8 Leasing,%4,2 aracı kurumlar ve kalanını da finansın diğer aktörleri paylaşmaktadır.

Bu istatistiklerden şunu çok rahat anlıyoruz ki; Sigortacılık,Faktoring,Emeklilik,Portföy yatırım şirketlerine önümüzde ki yıllarda da yabancı sermaye tarafından satın almaların gerçekleşebilecegini bu istatistiklerden çıkarabiliyoruz.

Not: İstatistikler BDDK 2012 Finans raporundan alıntılar yapılmıştır.

Selam ve Muhabbetle,

Bülent Hin

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir