2013 Aktüerlik Sınavları Başvuruları

0
3952

TC. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından bugün ilan edilen duyuruda 2013 yılı için Aktürerlik sınavları ve başvuru tarihleri yayınlandı. Aktüerlik sınavı yönetmenliğinin yasası gereği birinci seviye sınavları başarı ile tamamlayanlar ikinci seviye sınavlarına katılırlar. Birinci ve ikinci seviye aktüerlik sınavı başarı ile geçenler üçüncü seviye aktüerlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Sınavlar Hazine Müsteşarlığının belirlediği adreslerde Ankara ve İstanbul illerinde gerçekleşir.

2013 Aktüerlik sınavları başvuru koşulları ise şöyle sıralayabiliriz, yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerden lisans bölümünden mezun olmuş olmak.  Ayrıca 2013 aktüerlik sınavı başvuruları için bir iki ve üçüncü seviye sınavların her biri için 110TL iken dördüncü seviyede sınav için 250 TL yatırmanız gerekiyor. Yani aktüer olmak için toplamda yüklü bir meblağ ödemek zorundasınız. Bunun haricinde aktüerlik sınavları doğrudan hazine müsteşarlığı tarafından yürütülmekle beraber diğer husular bildiğimiz kurum sınavları ile paralel yürüyor. Sınava başvuru sınavın değerlendirilmesi ve açıklanması gibi..

Aktüerlik sınavları ile ilgili duyuruya gitmek ve tüm aktüerlik sınav tarihlerini görmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kısaca Açıklamak gerekirse ki bu ilanla ilgileniyorsanız Aktüer nedir mutlaka biliyorsunuzdur ancak anlatmakta fayda var,

aktueryaAktüer Kimdir?  Aktüerya bölümü hakkında kısa bir bilgi.

Aktüer dediğimiz kişiler , sigortaların riskleri ile sigorta primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla tespit eden özellikle ekonometri ve istatistik bölümleri çerçevesinde ve geleceğe yönelik o sigorta şirketi için stratejik değerlendirmeleriyle sigortayı yapanlar ile sigorta şirketi arasındaki sigorta sözleşmelerinin temel ilkelerini belirleyen uzman kişidir. Aktüerin görevleri ise   istatistik, olasılık hesaplamaları ve sigortacılık yasal düzenlemeleri ile sigorta prim, kar payı ve rezervlerinin hesaplanması olan aktüer, olası rizikoların etkilerinin öngörülerek finansal zararların azaltılmasında ve ekonomik istikrarın sürdürülmesinde önemli rol oynar.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • aktüerlik sınavına kimler girebilir
  • aktüerya sınavı olasılık ve istatistik
  • aktüer sınavına kimler girebilir
  • aktüer sınavıma kimler girebilir
  • kimler aktüer sınavına girebilir
Paylaş