2013 Sonlanırken Altın, Dolar, Borsa

Yıl sonu yaklaşırken tüm yatırımcıların aklında tek soru var, piyasalarda neler oluyor? Emtia, döviz, borsa tüm rakamlar akılları karıştırıyor. Günü gününü tutmayan rakamlar görüyoruz. Sisli bir dağ yolunda ilerlerken kimi zaman sis farları dahi işe yaramaz teknik analiz, temel analiz, beklentiler, gelen veriler tüm argümanları birleştirdiğimizde bile bu ara önümüzü görmekte zorlanıyoruz. Neler oldu ? Neler olabilir? Sorularının yanıtını arayalım…

2008 global krizi tüm ekonomik dengleri alt üst ediyor. Neredeyse tüm bilinen tabular yıkılıyor. Kimi ekonomi kahinleri bende demiştim derken kimileride herşey güzel olacak demeye devam ediyor. Söylenen sözlerin belirsizliği kadar ekonominin batakta oldu aşikar. Tüketime dayalı sistem can çekişmeye başladığında kararlar alınıyor ve serum misali piyasalara para pompalama operasyonu baş gösteriyor. FED aldığı kararla tahvil alımı yapacağını duyurup para musluklarını açıyor ve can çekişen ekonomi serumun etkisiyle canlanmaya başlıyor. Akan paralar kendine yön arıyor ABD’verileri düzelmeye başlıyor, gelişen ülke ekonomilerine dahil olarak ekonomilerini genişletiyor. Sonsuz kaynak kullanımı misali genişleyen ülke ekonomileri sıcak paraya bağımlılığını sürdürürken muslukların kapanacağı gündeme geldiğinde aynı ülkeler korku içinde yaşamaya başlıyor. Dünya ülkeleri bir aile ise ABD’nin aile reisliğini üstlendiği bir gerçektir. Bugüne geldiğimizde aile reisinin çocuklarına günü geldiğinde dedi gibi “kendi ayakların üstünde durman gerekiyor” sözünü ülkemiz ve diğer gelişen ülkeler için söylendiğini var sayabiliriz. Türkiye’nin sıcak para bağımlılığı ve dış ticaret açığı çözülmediği sürece ülke ekonomisinin kırılganlığının sona ermeyeceğini söylemem şu ana kadar söylenenlerden farklı bir söz olmaz. Sorunların net olduğu kadar çözümleride bir o kadar net !

Dolar
Dolar / Lira sepeti ABD tarafından gelen pozitif veriler sayesinde tüm piyasalarda olduğu gibi güç kazanamaya devam edip zirve yenileme çabaları içinde. Merkez Bankası’nın ay sonu yapacağı döviz ihaleleri çerçevesinde doların yükselişine sekte vurulması ve 1,98 – 2,00 liranın arasında yılsonu rakamı hedefleniyor. 6 Aralık günü ABD tarım dışı istihdam verisinin beklenende daha iyi gelmesi durumunda hedeflenen rakamlara ulaşılması zor görünsede Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar hedefin kararlılığını niteler düzeyde.

Altın
Gram altının doların yükselişi ile destek bulması bir nebze fiyatları ayakta tutuyor fakat global piyasalarda ons açısından bakıldığında görüntü aynı değil. Ekim sonunda yaptığım bir yorumda 1355$’ın aşılamaması durumunda ilk etapta 1220$’a kadar geri çekilme olacabileceğini söylemiştim. Keza bu günlerde bu rakam çerçevesinde dip yapma çalışmaları devam ederken artan baskılar 1150$ ile fiyatlamayı gündeme getiriyor, bu baskının devam etmesi ve dolara uygulanacak bir baskının sonuç vermesi durumunda gram altında 68-70 TL arasına çekilme yaşanabilir.

Borsa
ABD verilerindeki pozitif sonuçları BIST negatif fiyatlamaya devam ediyor. Sonuç itibariyle ABD borsaları ile kolerasyonumuz neredeyse tamamen ayrışmış durumda. ABD borsaları yeşil iken biz kırmızıları yakıyoruz. BIST 100 için 2013 yılının sonlanmasına 3 hafta kala 69.000-71.000 arasına bir çekilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtlelim.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • altın dolar

“2013 Sonlanırken Altın, Dolar, Borsa” için bir yanıt

  1. 2013 Senesi gerçekten yatırımcılar için farklı bir seneydi. Özellikle altının yıl boyu yatırımcısını üzmesi ve borsa piyasalarının çalkantıları yılın en akılda kalıcı ekonomik olaylarıydı diyebilirim.
    Yazınızı zevkle okudum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir