2013 Türkiye Ekonomisi Beklentileri

Gelecek yıl 2013 Türkiye ekonomisinin pozitif yönde ayrışarak hız kazanan bir büyüme performansı sergileyeceği tahmin ediliyor. Bu çerçevede Türk Bankacılık sektörüde büyüme yaşaması bekleniyor.Bu bağlamda kredi fazilerinin düşüş eğilimnde olması yatırım ve tüketim harcamalarında 2012 de yatay seyir izlerken 2013 için artış göstermesi bekleniyor. 2013 yılı sonu itibari ile makro ekonomik göstergelere ilişkin tahminler ise farklılık gösteriyor. 2012 yılında zayıf bir seyir izleyen özel tüketim ve yatırım harcamalarının MB’nın destekleyici para politikası da etkisiyle yeniden canlanması bekleniyor. Bu çerçevede ekonomik aktivitenin hız kazanacağını ve büyümenin 2013 yılında yüzde 4’ü aşacağını büyemediki hızlanmanın paralelinde istihdamın artmaya devam edeceğini ancak işgücünün de aynı parallelde artmasına bağlı olarak işsizik oranındaki iyileşmenin sınırlı kalacağı yönünde beklentiler var.

İç talebin yeniden canlanma eğilimine girmesinin beklendiği gelecek yıl cari açıktaki iyileşmenin yavaşlayacağı öngörülüyor. Ayrıca petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki dalgalanmaların da cari açığın seyrinde etkili olacaktır. İç talepteki canlanma enflasyon üzerinde bir miktar baskı oluşturabilir. Faizler 2012’nin altında seyredecek. Sermaye girişlerinin hızlanması halnde TL’nin aşırı değerlenme riskine karşı MB’nın rezerv opsiyon katsayısı (ROK nedir) mekanizması ve diğer makro ihtiyati tedbirleri ile TL’nin değerindeki oynaklığın azaltacağını ve çerçevede TL’nin başlıca para birimleri karşısında 2013’te istikrarlı bir seyir izleyeceği düşünülmekte.

2013 Yılında Türkiye için en büyük risk olarak Euro Alanı’nda yaşanan muhtemel krizler. Çünkü 2012 yılında Avrupadaki sallantılar Türkiye’yi derinden etkilemişti. 2013 Yılında bir diğer risk olarak ise Suriye’nin belirsiz durumu öngörülüyor.

Akşam Gazetesi Future/Trends eki aralık sayısındaki İş Bankası Genel Müdürü Serdar Bali’nin görüşleri ve 2013 beklentileri çerçevesinde yazıya alınmıştır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • türkiye ekonemik beklentiler
  • türkiye ekonomik beklentileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir