7 SANİYEDE İŞİ NASIL ALIRSINIZ ?

942661_535236359852338_1831221134_nBilmiyorum 7 saniyeyi görenlerin yüzündeki ne oldu.7 saniye iş kapabilmek sizce mümkün müdür?. Kendinize güven sorununuz yoksa karşı tarafta etkili bir izlenim bence 7 saniyede o iş için olup olmadığınızı sonuçlandıracaktır. İş başvurularında ilk izlenim eğer ki kötüyse ikinci bir şans emin olun ki kurtlar sofrasında yoktur.
İlk izlenim uzun yıllar bilim adamlarının araştırmaları sonucunda %93 görünüş üzerine yoğunlaştırılmıştır. Beden dili gibi sözlü olmayan veriler üzerine kuruludur. Karşı tarafa sarf ettiğiniz kelimeler ise sadece %7′lik bir kısmı oluşturur. İlk karşılaşma her zaman telefonda olsa da nasıl algılandığınızın %70′i ses tonunuza , %30′u ise kelimelerinizde göre değerlendirilir. Ne söylediğiniz değil, söyleyeceklerinizi nasıl anlattığınız önemlidir.
Araştırmalar her ne kadar birebir görüşmelerde insanların hakkınızdaki görüş ve düşünceleri için %7′lik bir pay bıraksa da siz işinizi şansa bırakmayın. Görüşmeciyle tanıştığınızda bir kaç teşekkür cümlesi kurun. “Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler” gibi… Siz takdir ettiğinizde insanlar da sizi takdir eder.
Her zaman karşınızdakini ismini kullanarak hitap edin. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniye içinde görüşmecinin ismini kullanmanız ona değer verdiğiniz ve ona odaklandığınızın hissini verecektir.
Dış görünüşe dikkat edin. Saçlarınızın bakımına ve ayakkabılarınızın temiz olması çok önelidir. Hiç kimse bir saç stili olmayan ve iş ortamına uygun şekilde davranmayıp aykırı şekilde pis ayakkabılarla gelen bir çalışanı kimse istemez.
Araştırmalar gösteriyor ki diğerlerinden % 10-20 daha hızlı yürüyen insanlar, önemli ve enerjik olarak görülüyor. Bu tam da potansiyel işvereninizin aradığı bir tip. Etkilemek istiyorsanız, temponuzu arttırın ve sanki bir yere yetişiyormuşsunuz gibi hızlı yürüyün.
El sıkmak emin olun ki her şeyi anlatıyor. Potansiyel işvereninizle tanıştığınızda, ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Her iş adamı bilir ki iyi bir tokalaşma kendinden emin olmalıdır. Ancak görüşmelerde genelde, insanlar gevşek bir tokalaşma yaparlar. Eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşınızdakinin elini tam olarak kavramalı ve kendinden emin bir şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. Böylece iyi bir iş ilişkisinin başlangıcını gerçekleştirmiş olursunuz.
görüşme sürecinde, her hareketinizi planlayabilirsiniz. Görüşmeyi ayarlar, hazırlanır ve sunumunuzu yaparsınız. Ancak potansiyel işverenler her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle her an iyi bir izlenim yaratmak için hazır olun.

https://www.facebook.com/sosyalgirisimcigencliderlerplatformu?hc_location=stream

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ıs alma teknıklerı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir