Adı:İnsan Para İlişkisi

Ekonomi ya da para üstüne yazmak. Hani bir doktorun kaleminden çıkacak ekonomi yazıları. Zor bir işe soyunmak. Hele ki daha ÇEKO ikinci sınıf öğrencisi iken.   Niye ya da nasıl diye düşünebilirsiniz. Ekonominin tanımına bakarsak orada büyülü bir sözcük görürüz:

Ekonomi, üretim, ticaret,  dağıtım  ve tüketim, ithalat  ve ihracattan  oluşan insan aktivitesidir.  İşte bu tanımdaki   büyülü sözcük insan. Bir doktor için yılarını verdiği uğraşı alanı. Aslında işin özeti ile  ekonomi İNSAN ve PARA ilişkisidir. İşte kaçırılan nokta günümüzde budur. Ne yazık ki kurulan yeni düzen çarkta sanki insan ekonomi için var gibi ayarlamalar yapılmaktadır. Hayır, hayır aslında dünya üzerinde bulunan her bir nokta, her bir madde, her bir güzellik insan içindir ve öyle bakılmalıdır. İşte bu nedenlerle bu doktorun ilgi alanı içindedir ekonomi. Çarkların ya da özet deyimi ile insan para ilişkisinin bugüne kadar bakılamayan yönlerine bakabilmek için. Paranın efendisi olduğu iddia edilen iş adamlarının; kocaaaman CEO ların (ki nesilleri tükenmek üzere buraya da not atıyorum), para profesyonellerinin bakış açısı dışında sıradan insanın bakışını yansıtabilmek için yazmaya çalışacak bu kalem. Borsadan ilgisiz para biriktirmeye çalışanlar için, dolar altın kuru değil de ekmek, soğan, ayakkabı  çanta, mücevher  fiyatları ile ilgilenen insanların; hala kocasından gizli para biriktirmeye çalışıp zor zamanlarda ortaya çıkaran kadınların; orta gelirli ya  da zengin  insanların biriktirme çabalarının yer aldığı yazılar olacak bunlar.  Ama  insan  odaklı.

Banka kuyruğunda beklemeyi, pazarcı ile sohbeti az daha zenginseniz birikimlerimizi anlatma yazıları bunlar. Tam da ekonominin göbeğinden yazılar. Çünkü   parayı insan kullanır. Eh ucundan tabi ki para bilimi de işin içine girecek ama nasıl olacak ben bile bilmiyorum çünkü henüz öğrenciyim. Lakin kabul edilmesi gereken bir gerçek varsa hukuk, ekonomi, sosyoloji gibi bilimler kendilerini toplumların, özellikle de o toplumda yaşayan insanların ihtiyaçlarına göre geliştirmek, yenilemek zorundalar.

Uzun lafın kısası bu satırlarla sizler ve ben ekonominin ki artık buna İNSAN PARA ilişkisi diyeceğiz; İNSAN odaklı yanından bakacağız. Araştıracağız , hata yapacağız, doğruyu yakalamaya çalışacağız. İnanın İNSAN ODAKLI İNSAN PARA İLİŞKİSİ yakındadır.

Hani sahte mutluluklar için değil de gerçek kalıcı mutluluklar için….

Sosyal medya durumlarımda yazdığımca AŞKLA olsun yaşamak ve yazmak.

Merhaba…

Dr.  F.  Yonca  AYAS

Soğan  ekmek  geçmişe  bir  selamdır  🙂

Ekonomi  tanımı  wikipedia’  dan  alınmıştır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • para odakli insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir