Adrenalin Altın Gibi İndi Çıktı

Telefonun ucundaki genç adam ‘’ İşlem tamam mı? Malı alıyor muyuz ? ‘’ diye sordu. Bordo mini elbiseli kadın ‘ Bir dakika henüz parayı verme, üçüncü kişiyi aramam lazım’’  Kadın üçüncü kişiyi   aradı, olayın tamamladığını öğrenince bekleyen genç adama döndü ve işi bitirmesini söyledi. Sonra karşısında bekleyen görevliye dönerek:

‘ Tamamdır borcum ne kadar? ‘ Parayı ödedi, paketi aldı ve diğer iki kişi ile buluşacakları yere doğru yola çıktı.

Bir gerilim senaryosunun ekonomi sitesinde ne işi var değil mi?  Ne yazık ki ülkemizde en  bilinen, en güvenilir markalar bile gerçek hizmet kalitesinden bi haber. Ve gerilim filmlerini aratmayacak adrenalin yükselmesi yaşayabiliyorsunuz alışveriş yaparken.

En başa dönersek; eğer kılıfı, hattı   ile bir tablet almak istiyorsanız olaylar tıpkı yukarıdaki gibi gelişmektedir. Dünyanın en sayılı firmasının İstanbul ‘ da bulunan ünlü bir alışveriş merkezinde istediğiniz tablet ile kılıfı aynı anda bulma şansınız yoktur.

Bu yaşanmış bir olaydır. Amaç belli idi: Genç bir adam için, kendi sim kartı olan çantaya sığabilecek bir tablet almak. Okulda kullansın, evde kullansın diye. Ama ne yazık ki bu tableti telefon operatörlerinden almayacağımız için sim kartın takılıp takılamayacağı konusunda bir söz vermediler. Tableti alacağımız ünlü markanın satış elemanı ‘ Kolay iş o takarsınız, takarsınız ‘ dedi. Tableti beğendik,  ama ne yazık ki o pahalı ve ünlü tablet için kılıf yok. ‘Ya şuradaki dükkanda bulursunuz’ dendi. O zaman kılıfı alalım da sonra gelelim dedik. Şuradaki dükkan kocaman alışveriş merkezinin diğer ucu.  IIII yok.   Kılıf olmayınca o ekran çizilir mi, cihaz zarar görür mü, elde tutunca kayar mı? Bunlar satıcının umurunda bile değil.

Ey reklamlara dünya paralar veren     teknoloji devi; bu nasıl bir şımarıklıktır, bu nasıl bir hizmet,  nasıl  ne olursa olsun siz satın alacaksınız tarzıdır. Avuç dolusu para verilen o cihaz sayısı kadar sizin satış bayinizden neden kılıf bulunmaz? Sizin daha o kılıfları hediye etmeniz lazım. Hani nerede müşteri memnuniyeti? Nedir bu ne haliniz varsa görünüz tavrı? Biz mecbur muyuz tamamlayıcı sayılacak parça için dükkan dükkan dolaşmaya ya da nerede satıldığını bilmeye? Daha bitmedi,   biz neredeyse yalvarıyoruz satıcıya ya hem kılıfı olan; hem de simkart takılan bir tablet yok mu elinizde? Yok…..   Bu nasıl bir şımarıklıktır böyle…..Ama yok yok alıcı yapıyor bunları böyle. Her müşteri  kılıf olmayınca vaz geçerse bizim gibi;  öğrenirler. Evet o gün o cihazı almadığımız gibi, genç adam muhtemelen o markadan tamamen vaz geçti.

Başa döndük değil mi? Olay aynen baştaki gibi olmalı sevgili okurlar. Bir kişi tablet alınacak dükkanda  beklerken, ikinci kişi kılıfı bulmaya gidecek, üçüncü kişi kartı takması için telefon bayisini ikna edecek ve aynı anda alışveriş olacak.

Kıssadan  hisse:  İş  malın  kalitesi  ile  bitmiyor,  hizmet  de  kaliteli  olacak;   tamamlayıcı  parça  illaki  de  ana  mal  satılan  dükkanda  bulunacak.

Paranla rezil olmak diye bir söz mü vardı? Sizce?

Ekonomi insan odaklı olmalıdır. CEO lar bir kalkın yerinizden de çarşılara bir çıkın bakalım….

AŞKLA OLSUN…..YAŞAM….

14.10 .2014

Dr.  Fahriye  Yonca  AYAS

Yazıyı Değerlendirin!

“Adrenalin Altın Gibi İndi Çıktı” için 2 yanıt

  1. Çok Doğru yoncca hanım aynısı benim başıma geldii.. illa bir eksik çıkıyor hiç bir zaman tam istediğimi alamıyorum malesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir