“Allah Aşkına İcat Çıkartın”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İnovasyon Haftası açılışında konuşma yaptı.

 

Çağlayan, konuşmasında gençlere motivasyon verdi ve “2023 Türkiye’sine, bizleri sizler taşıyacaksınız” dedi. Çağlayan, kendi öğrencilik yıllarına değinerek bugünkü gençlerin her türlü imkana sahip olduğunu söyledi. Kendi döneminde, inovatif faaliyetlerin desteklenmediğini ifade ederek, gençlere “Allah aşkına icat çıkartın. Allah aşkına eski köye yeni adet getirin” dedi.

 

Çağlayan, daha önceki inovasyon etkinliklerine katılacak sanayici, akademisyen, uzman bulamadığımız için kendi memurlarımızı çıkarıp konuştururduk diyerek Türkiye’nin artık Atatürk’ün hayalini kurduğu Türkiye’ye 2023’te kavuşacağını söyledi. 2023 yılındaki ekonomik hedeflere değinen Çağlayan, 2023’ün asıl öneminin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğunu vurguladı.

 

Çağlayan’ın konuşması salondaki coşkulu kabalık tarafından sıklıkla alkış ve ıslıklarla kesildi. Çağlayan, Türkiye’nin dünyada bir yıldız olma yolunda ilerlediğini söyledi. Atatürk’ün gençlere söylediği sözlerle hitap eden Çağlayan, gençlerin geleceğin parlayan yıldızı olduğunu söyleyerek “Muhtaç olduğunuz güç, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur”.

 

Türkiye’nin mevcut sistemlerle gelebildiği noktanın buraya kadar olduğuna değinen Çağlayan, daha ileriye gitmek için inovasyona ihtiyacımız olduğunu, inovasyonun üretimin ekonomiye dönüşümünü bir üst katmana taşıyorsa inovasyon olacağını söyledi.

 

Türkiye’nin yaptığı ihracatın kilogram bazında fiyatının rakiplerine göre çok düşük olduğunu söyleyen Çağlayan, inovasyonla, artık Türkiye’nin ihracatta hamallık yapmayacağını, gelişen AR-GE ve inovasyonla yükte hafif oahada ağır ürünler ortaya çıkarılacağını belirtti.

 

https://twitter.com/Exponomist

@Exponomist

 

 

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir