Altın Fiyatları Ekonomi ve Borsaya Etkisi

0
1628

Çok eskiden beri, değerli taşlar arasında bulunan altın önemini git gide arttırarak insanlık tarihinde en çok kullanılan madenler arasında yer almayı başarmıştır.  Zenginliği simgeleyen altın, geçmişte paraya dönüştürüldüğü gibi günümüzde de yatırım aracı olarak kullanılarak ekonomiye ve borsaya birçok etkileşimler göstermektedir.

Altın dünden bugüne en güvenli yatırm aracı olarak nitelendirilmekle beraber, son yıllarda düzensiz bir şekilde yükseliş ve düşüşe geçmesi herkesi tedirgin etmeyi başarmıştır. Aynı zamanda da ekonomiye de katkılarını sunmuştur. Altın fiyatlarının artması arz ve talebin artmasına bağlı olarak çeşitli değişimlere gebedir. Talebin artması altın fiyatları nın yükselmesine, azalma durumunda ise altın fiyatlarının da düşmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda da altının ekonomideki değeri, bu iniş çıkışlara göre değişmekte ve değeri yükselmekte veya düşüşe geçmektedir. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler ise ekonomik krizlere neden olabilecek kadar önemlidir. Bir diğer yandan da altın kendisine borsada çok önemli bir yer yapmayı başarmıştır. Aynı şekilde altında meydana gelen iniş ve çıkışlar, borsadaki yatırımcıların para kaybına veya kazanmasına neden olmaktadır.

Tüm bu altına bağlı değişkenlikler göz önünde bulundurularak borsa piyasasında yatırım yapmak en akıllı çözüm yolu olduğu gibi, bu değişikliklerin de ekonomiye en az bir şekilde etki etmesini sağlamak da bir o kadar da önemlidir. Ancak altının doğrudan borsaya bir etkisi söz konusu olmayıp ancak finans  sektörüne bağlı olarak diğer değişkenleri etkile gücü ile borsada işlemleri etkileyebilmektedir.

Global piyasalardaki değişimlere bağlı olarak her zaman güvenli yatırım aracı olan altın fiyatları nedeni ile diğer değişkenlerin talep ve doğrudan fiyatını etkileme gücüne sahiptir. Hatta öyleki yıllar önce altın para sisteminin kullanıldığını unutmamak gerek…

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • altın fiyatları ne olur
  • altının ekonomik değeri nedir
Paylaş