Biraz çocukluğumuzdan biraz gündelik hayattan esintilerle annelerimizin ev ekonomisine katkı sağlamak için geliştirdiği çeşitli yöntemleri sıralayarak böyle bir liste oluşturmaya çalıştım. Ev ekonomisi teorisi diye bir ders belki yok ama  böyle bir gerçeğin olduğu aşikar.

Küçülen sabunu yeni sabuna kaynak yapmak

Bu hepimizin şahit olduğu kullanım ömrünün sonlarına gelerek iyice küçülüp bitmeye yakın olan sabunu bitmeden atmak istemeyip yeni sabuna monte etmek hepimizin bildiği bir yöntemdir. Bu hem bir tasarruf yöntemi hem de çevrenin abartılı bir şekilde kirlenmesinin önüne geçilmesinde oldukça faydalı bir yöntemdir.

Bayat ekmekler asla atılmaz

Günümüzdeki tüketim çılgınlığı düşünüldüğünde o duyguları yaşamayanlar için bu yapılan daha büyük bir çılgınlık olarak algılanabilir. Günümüzde dahi hala ekmek, yemek ve su bulamadığı için açlıktan ölmekle karşı karşıya olan milyonlarca insanı düşündüğümüzde bayat ekmeklerin çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi bir mühendislik harikası olmasa da şaheser bir insanlık duygusu olduğunu söyleyebiliriz. Annelerimizin bayat ekmekleri atmayarak çeşitli yöntemlerle tüketilebilir hale getirilmesini alışık olduğumuz bir duygudur. Bayat ekmeklerin tüketilmesinde en popüler yöntem buhar aracılığı ile ekmekteki molekülleri yeniden canlandırıp tazelik hissi yaratarak buharın sıcağı ile fırından taze çıkmış ekmek duygusu katar.

Eski elbiselerin temizlik bezi olarak kullanılması

Eğer eski elbiselerinizin özellikle penye, atlet gibi aniden kaybolduğunu fark ettiyseniz ve bir daha onu bulamadıysanız muhtemelen anneniz onu genellikle yerleri silmek için temizlik bezi göreviyle kullanmıştır. Mikrofiber temizlik bezleri ve viledalar henüz bu kadar yaygın değilken annelerimiz temizlik malzemesi ihtiyaçlarını bu şekilde giderirlerdi.

Yanan sobayı ısınma amacı dışında kullanmak

Bir ısınma aracı olan sobanın sıcağından faydalanarak üzerinde çay demlenir, yemek yapılır varsa fırınında ekmek, kek pişirilir. Bu özellikle ithalatla sağlanan enerji ürünlerinin tasarrufunda oldukça önemlidir. Sadece aile ekonomisi için değil ülke ekonomisine de muazzam katkı sağlamaktadır.

Annelerimizin Ev Ekonomisine Katkıları
2 3

Ne aradılar:

  • ev ekonomisine katkı
  • evde ülke ekonomisine katkı
Paylaş