Arz Talep Yumurtada

Sabah evde  telaşlı çıkış saatleri; biliyorum bir çoğunuz kahvaltı yapmadan fırlayıp 2 simit bir çay yapmaktasınız. Simite lafım yok; hele güzel demli çaya hiç. Amma velakin doktor tarafım daha sağlıklı beslenmenizden yana. İşyeri hekimliği yaptığım firmalarda öğlen yemeğinde işçilerimin tabaklarına baktığım olur bazen. Sebze almışlar mı; yoğurt yiyorlar mı diye.
Sabah ben de çıktım telaşla evden kahvaltısız. Şanslı kesimdenim, çalıştığım firmalarda peynir ekmek ya da simit bulmaktayım. Ama canım da nasıl yumurta istemekte. Dün alıp işyerinde haşladım ama bugün unuttum.
Sabah telaşla çıktım evden, kahvaltısız, canım yumurta istemekte. Zaman zaman uğradığım küçük büfeye geldim gazetemi aldım ki; kocaman bir kasede yumurtalar. Durdum, alsam mı diye aklıma geldi sordum ‘ Pişmiş mi onlar? ‘ ‘Evet ‘ .yumurta
Budur girişimcilik, budur ticaret. Hafife almayalım lütfen.
O büfedeki arkadaş ki aklıma sonradan geldi, o yumurtaları benim gibi kırk yılda bir alacaklar için pişirmiyor. Zeytinleri de benim için minik tabaklarda dizmemiş. Sözünü ettiğimiz yer Antalya Serbest Bölgesi girişi sevgili okurlar. Orada zaman zaman yolu tıkayacak şekilde yoğun (mermer taşıyan) kamyon trafiği var ve kamyon şoförleri. Unutmayalım ki ülkemizde hala klasik kahvaltı özleyenler bulunmkatadır. Hani şöyle beyaz peynirim, zeytinim yumurtam olsun diyenler. Bu sokağı bilmek; arz talep dengesini hiç kalem kağıda sarılmadan hayatın içinden çıkarmaktır. Demiştim ya bir yazıda, CEO devri bitecek; o dediğim CEO’ lar işte sokağa çıkmayanlar. Ya değişecekler, ya da görüntüden ibaret şekillenecekler. Hani, bizim var bir CEO muz gibisinden. Gerçek ekonomi borsa ekranlarında değil sokakta sokakta……. Adam bulmuş talebi, koymuş arzı… 75 kuruş bir haşlanmış yumurta.
Kamyon şoförü ne yapar beklerken giriş iznini; ağacın altında Antalya’ da iki yumurta, biraz peynir, zeytin yanına da ekmeği böler eli ile, işte sana kahvaltı…. Hem yer hem de serdiği gazetedeki haberleri okur. Ben de orada domates mi satsam ne?
Aslında, bu yazının konusu KANLI …….. olacaktı ama ilham işte; arz talep dinlemez kafasına göre yazıya girer…
Kahvaltı ve yumurta dolu günler dileğiyle; AŞK olsun sana yumurta….
Dr. F. Yonca AYAS
19.11.2014

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir