Banka kredisi alırken gizli faize dikkat

images (1)Merkez Bankasının Faizleri yukarı doğru çıkarmasından sonra maliyeleri artan bankalar, tüketiciden gelen tepkileri de göz önüne alarak gizli faiz yöntemine geçtiler. Faizleri artırmak yerine dosya, ipotek ve ekspertiz ücretlerini yükseltti. Böylece 120 ay vadede 100 bin liralık kredinin maliyeti 7 bin 200 lira arttı.

Müşterilerini kaybetmek istemeyen bankalar faizi artırmak yerine maliyet kalemleri içinde sayılan fakat görülmeyen bu maliyeleri yıllık ortalama % 10,99’dan 11,95’e çıkardı. Bu da 120 ay vadede 100 bin lira kredi kullanan bir kişinin, vade sonunda 162 bin 677 lira ödemesi gereken parayı 169 bin 936 TL’ye çıkarıyor demektir.

Diğer artan kalemler ise söyle:  Dosya masrafları 2 bin liradan başlıyor ve 6 bin 800 liraya kadar çıkıyor. Ekspertiz ücretleri ise 200 lira ile 700 lira arasında bulunuyor. İpotek bedeli de önemli bir masraf kalemi olarak karşımıza çıkıyor.

Biz böyle sesimizi çıkarmadığımız sürece daha çok kalemler gelir geçer…

Yazıyı Değerlendirin!

“Banka kredisi alırken gizli faize dikkat” için bir yanıt

  1. bence olay bizim ses çıkarmamız değil. devlet denilen şey güçsüzü güçlüden korumak için kurulan bir örgüt, bunun denetimini yapmak zorunda. bankaların gizli kazanımlarına hep bireysel açılan davalar engel oldu ama yine de bankalar türlü oyunlarla bu davalardan kaybettikleri kazanımlarını başka araçlarla ikame edebildiler. burada iş ses çıkarmayan halkın değil bizzat devletin bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir