Bankalar, Kasalar Soygunculara Yol Açar

Türk  Bankacılık sistemi için ekonomik anlamda bazı fikirlerim olsa da henüz kendimi bunları konuşmaya hazır hissetmiyorum Gerçi geçtiğimiz günlerde hazırlayıp sunduğum MEZOPOTAMYA PRENSESİ İSİMLİ TELEVİZYON programında sektör çalışanlarının bazı sorunlarına değindim. Uzun süredir yazmayı düşündüğüm bu yazının başına oturunca da çalışanların sorununun bize de yansıdığını algılayıverdim birden bire…. Sorun az personel ile çok iş yapmak ……

Ancak;

Elinde, evinde 3 5 takısı olan kişiler için özelliklede sürekli takmıyorlarsa banka kasaları güvenilir bir alternatif olarak sunulmaktadır öyle de sayılabilir ama ne yazık ki inanılmaz aksaklıklar, yanlışlıklar ve vurdumduymazlık ile bezenmiştir bu sistem.

Olaya bakalım:

Çantanızda, cebinizde takılarınız bankaya gidiyorsunuz; ya da kasadaki yükte hafifi pahada ağırları almaya; dikkatiniz çekerim ülkemizin en eski en büyük bankalarından birinden söz etmekteyim; olay aynen vaki yaşayanlar anlattı:

Gidiyorsunuz; fısıldayarak görevliye: ‘’Kasaya inecektim ‘’ diyorsunuz.

Ortalık yerde,  belki yanınızda maddi değeri yüksek, vazgeçtim manevi değeri yüksek anneden kalma bir set. Oradasınız; savunmasız, soyulmaya açık.

Sonra görevli bağırıyor: ‘ Kasa için bekleyen’   herkes size bakmakta… Pardon… Yanınızdakileri bırakacaksınız sorun daha küçük gibi gelebilir; ama ya kasadan bir şeyler alacaksanız; düşünsenize bankadan çıktığınız anda; her hangi biri elinizdeki çantayı alıp kaçsa bitti iş.

İlk bakışta,  görevli suçlu gibi duruyor değil mi? Hayır efendim ne yazık ki o insan orada vezneye bakıyor, para sayıyor;   fırsat bulunca da sizinle kasaya iniyor. Özetle çok işe az eleman.

İşin kötüsü bu olay sadece kasada da böyle değil; bazen çekmek zorunda kaldığınız yüksek miktarda paraları da ortalık yerlerde tutuşturuyorlar elinize. Düşünsenize o bankada 50 bin liranız var ve sisiz çekmek için bin bir cilve yapmışlar; bir gün nakit lazım oluyor ortalık yerde sayıp elinize veriyorlar. Şimdi paranız çok yüksek olunca özel bankacılık var eyvallah; ama şöyle arada bir yerdeyseniz hani küçük yatırımcı sayıyorlar ya sizi, O para emekli ikramiyeniz olabilir,   aylar ya da yıllarla biriktirmiş olabilirsiniz. Hayır efendim ortalık yerde sayarlar elinize. Buyurunuz soyulunuz diye. Hani bakarsak bankaları ayakta tutan da hep bizim gibi küçük yatırımcıdır. Biraz saygı ve özen lütfen.

Sonuç olarak geçtiğimiz günlerde televizyon programımda yaptığım yorum ile bu anlatılanlar birleşince suçlu karşınızdaki çalışan değil; az para ile çok para kazanmaya çalışan banka yönetimlerdir. Anlamadıkları şu: Biz yok, onlar yok.

Hep yazdığım gibi; tahvil, senet, borsa diyorsunuz da toplumun bel kemiği orta direğin beklentilerini unutuyorsunuz. Çok paranız varsa özel bankacılık ki 50 bin liranızı çok paradan bile saymıyorlar.

Ne olacak bu işler..?

Dr. F. Yonca AYAS 15.04.2015

AKDENİZ TV’de her Çarşamba Saat 16.30-17.30 arası yayınlanan MEZEPOTAMYA PRENSESİ  adlı programımda bu ve benzer konuları incelemekteyiz.

AkdenizTV’de yayınlanmış geçmiş bölümlere aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

İzlemek için: http://www.akdeniztv.com.tr/program-kategori/69/mezopotamya-prensesi.aspx

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir