Bedelli Askerlik 2014

1
2974

AKP Hükümeti, 30 Mart’ta yapılacak seçimler öncesinde, piyasayı canlandıracak, vatandaşları rahatlatacak bir paket açıklamayı planlıyor. Pakette, vergi, prim alacaklarının yanı sıra, hurda teşviği, emeklik ve asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına yönelik düzenlemeler olması öngörülüyor. (memurlar.net)

Bugün (27.01.2014) Başbakan yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar kurulu toplantısı sonrası bu konuya da değindi. ve torba yasa kapsamında bu konuya da bir açıklama getirdi. Bedelli askerlik çıkacak mı net bir şeyler söylemese de gerek üstteki haber alıntısından ve bir çok haber sitesinin geçtiğine göre, gerekse kulislerde konuşulanlara göre ve seçim yılında olmamızdan ötürü bedelli askerliğin çıkacağı yüksek ihtimaller arasında. Peki bedelli askerlik nasıl olacak? Önce bedelli askerliği biraz inceleyelim.

Bedelli askerlik gerekli koşulları taşıyanlar için zorunlu askerlik hizmetinin bir kısmından bir ücret karşılığında muaf tutulması olarak değerlendirilebilir. Örneğin önceki bedelli askerlik yasası incelenirse belli yaşa ulaşmış kişiler ve belli bir meblayı ödemeyi taahüt edenler için 15 ay olan askerliği 1 ay gibi temel eğitimlerle ve 5 yıldız olmasa da 2-3 yıldız şartlarında yapacakları öngörülmüştü, öylede olmuştur. Akademisyen bir hocamla konuşurken her erkek gibi o da zaman zaman askerlik anılarını paylaşıyordu ancak kendisi bedelli askerlik yaptığından anlattığı kos koca 1 aya ait hikayelerden bu 3-4 yıldız konforunu çıkarıyorum. Zira kendisinin hiç askeri bot giymediğini dile getirirken gayet ciddiydi.

Peki bedelli askerlik olmalı mı?

Yıllarca askerlik olmalı mı, zorunlu olmalı mı, vicdani ret yapılabilir mi, isteğe bağlı kalmalı mı gibisinden tartışmalardan sonra da bedelli kısmını da tartışmak gerek bence. Bu şartlarda askerlik elbette olabilir askerlik yapanlar daha iyi bilir durumu konuyu kavraması açısından. Bence burada esas olan bedelli askerliğin taşıması gereken unsurlar. Yani parası ne kadar olmalı ya da yaş sınırı gibi. Şimdi bir askerin ülkemize bedeli ne kadar olduğunu bilmiyoruz ancak bir askerin külfeti hiçte az değil 1 günlük yemek bedeli 10-20 lira olduğunu varsayarsak ve diğer konaklama, ısınma, askeri malzeme, silah mermi gibi, düşündüğümüzde bir askeri verimsiz kullanmaktansa ona bedelli şansı tanıyarak oradan alınan bedel ile en azından diğer askerlerimizin giderlerini finanse etme şansı elde ederiz.

Ayrıca sadece olaya bu açıdan değil vergi yükümlülüğü açısından da bakarsak bir işte çalışarak düzenli olarak gelir vergisi ve yaptığı harcamalar ile diğer vergilere katkıda bulunanları bu işlerinden alı koymak hem vergi gelirlerini düşürecek hemde diğer yukarda saydığımız masraflara neden olacaktır.

Yaş sınırı ne olmalıdır diye düşündüğümüzde ise ortalama 30lu yaşlar baz alınır genelde çünkü ülkemizde ortalama yaşam süresi 60-70 arası. Buna göre askere gidecekler için bir yaş düzenlemesi ve iş gücünün istihdamdan uzak kalmasını engellemek gerekir. Bir de değinilmesi gereken asıl konu ise nitelikli iş gücü! Ülkemizin şüphesiz en büyük sorunu nitelikli iş gücü oranı. Burada üniversite mezunlarından bahsetmiyorum nitelikli iş gücü nedir daha önce incelemiştik.

Tabi yukarıda ki örneklerde bedelli askerliğin ekonomik açıdan incelemesinde bulunmaya çalıştım. Kensinlikle stratejik, politik ve ideolojik açıdan incelenmesi uzmanlar tarafından yapılmalı. Ülkemizde askerlik hizmetini yürüten, yöneten  Genel Kurmay Başkanlığı ile kordine bir şekilde onlarında görüşleri alınarak düzenlenmesi esastır.

Bedelli askerlik çıkacak mı bilinmez ama hayırlısı olmasını diler ve bekleyenler için bedelli askerlik 2014 ne zaman çıkar sorusuna bir an önce cevap bulunur.  Bedelli askerlik konusunda merak edilenlerin hepsi burada yer almasa da elimizden geldiği kadar değinmeye çalıştık.  İşte Bedelli Askerlik ne kadar olacak ve Bedelli askerlik yaş sınırı gibi sorularınızı yanıtını umarız net olmamakla birlikte bulmuşsunuzdur.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • paral askerlik
  • bedelli askerlik 2014
  • paralı askerlik 2014
Paylaş
  • Bedelli askerlik

    Bedelliden ziyade profesyonel dönemin gelmesi lazım artık. Avrupa kıtasında zorunlu askerlik sadece Yunanistan ve Türkiye’de var.