Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde bu konuyla ilgili olanlar az çok bilgiye sahiptir ve ona göre hareket eder ancak bu alanda bilgiye sahip olmayan vatandaşlarımız, bütçesine uygun olan cihazı alıp evine götürüyor. Her şeyden önce, adım atarken araştırma yapmalıyız her ne konuda olursa olsun. Teknoloji ise hızla gelişen bir sektör ve bu sektörün hızına yetişmek gerçekten zor. Bugün aldığınız bir cihaz çok kısa bir süre sonra eski nesil olacaktır. Bunları düşünerek hareket edip kendimize maksimum fayda sağlayabileceğimiz bir bilgisayar nasıl alınır ?

Sorgulanması gereken ilk şey, bilgisayarı ne amaçla kullanacağımız. Eğer ki sadece internet, film vb. ufak şeyler için kullanacaksak, ufak bir netbook hatta tablet bilgisayar dahi işimizi görebilir. Fakat oyun amaçlı kullanılacaksa daha yüksek bir donanıma ihtiyacımız olacaktır. Alacağımız cihazın, sadece etiketinde yazan donanım bilgisiyle kendimizi kısıtlayıp almak yerine, daha da derine inip örneğin kasasını inceleyebiliriz. Bir dizüstü bilgisayar eğer ki plastik kasaya sahipse kesinlikle ısınacaktır ve ilerde büyük sorunlar oluşturabilir; lakin alüminyum kasaya sahip bir dizüstü, daha soğuk kalacaktır. Bilgisayar parçası ne kadar soğuk olursa, o kadar verim alırsınız. Ram, ekran kartı gibi donanımların belleği elbette önemlidir fakat bunun da yanında veri hızı (mhz) değerine de bakmamız fayda sağlar. Ayrıca ekran kartları için arabirim (128bit, 256bit) değeri de önemlidir. Bir oyun bilgisayarı için ekran kartı arabirim değeri, işlemci saat hızı, veri hızı gibi değerler fiyatı belirlemede önemli faktördür. 2GB ekran kartı olabilir; fakat mhz değerleri düşükse bu kart size düşük bir performans sunacaktır.

Harddisk içinse, yine görünenden öteye gidip sadece kapasiteye bakmak yerine, devir hızına bakmak faydalı olacaktır. Örneğin 5400 rpm hıza sahip bir harddisk yerine, 7200 rpm hıza sahip bir harddisk, hatta mümkünse bir ssd (solid state disk) tercih edilebilir. Böylece daha yüksek okuma ve yazma hızına sahip olursunuz.

İşlemci seçiminde de aynı şekilde detaylar önemlidir. İntel işlemci ailesinin i7 serisi için örnek verecek olursak, i7 5280 ile i7 5960 arasında ciddi bir performans farkı olacaktır. Yani i7 deyip geçmemekte fayda var. Numaradaki (5280) ilk hane, işlemcinin neslini ifade eder. Verdiğimiz işlemci örneğinde 5.nesil iki işlemciden bahsettik.

Donanımların performans kıyaslarını görmek için internette ufak bir araştırma ile benchmark testlerine ulaşabilirsiniz. Böylece hangi donanıma sahip cihazın sizin için daha uygun olduğuna karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Ürünün fiyatını biraz düşürmek isterseniz, ürünü alırken mağazayla anlaşıp içerisindeki işletim sistemini almayabilirsiniz. Başka bir deyişle “freedos” olarak yani işletim sistemi olmadan alabilirsiniz. Bugün Windows 8.1 Pro sürümü ortalama 500 TL civarında. Cihazı freedos olarak satın aldığınızda işletim sistemine para vermemiş olursunuz. Eğer ki bir üniversite öğrencisiyseniz, Microsoft DreamSpark hizmetinden faydalanıp tamamen ücretsiz Windows 8.1 Industry Pro edinebilirsiniz. Yine lisanslı olacaktır ve kesinlikle yasadışı bir durum söz konusu değildir.

Bunların yanı sıra, batarya ömrü ve ekran renk değerleri gibi özelliklerin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Tabi ki teknik servis de aynı şekilde önemsenmeli. Bir teknolojik cihaz alırken öncelikle ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurup, ona göre donanıma sahip bir cihaz seçiminde bulunursak, kendimiz için daha fazla fayda sağlamış oluruz ve aldığımız cihaz da ödediğimiz tutarı hakketmiş olur.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken şeyler
  • bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir donanımm
  • bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir