Bilinçli Tüketici

Geçtiğimiz günlerde Zabita Destek Hizmet Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğı Bilinçli Tüketici Semineri’ne katıldım. Orada öğrendiğim bazı bilgileri yararlı olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bilinçli Tüketicinin tanıtımını yapmak istiyorum;
* Piyasayı araştıraran, ürünleri kalite ve fiyat açısında karşılaştıran piyasa hakkında herzaman güncel bilgilere sahip olan
*Bir zarara uğradığı zaman hakkını nezaman ve nasıl arayacağını bilen
*Aşırı tüketimi sevmeyen, israftan kaçan
*Alacağı ürünün etiketine mutlaka bakan
*İyi bir piyasa araştırmasıyla satın alacağı ürünün fiyat ve kalitesini diğer markalarla karşılaştıran
*İhtiyacı yoksa reklamlı, promosyonlu, kampanyalı satışların çekiciliğine kapılmayan
*Yıkanarak kullanılan ürünlerin kullanım etiketini okuyan ve uygulayan
*Taklit ve korsan ürünlerden sakınan, belgesiz, kaçak mal kullanmayan
*Firmanın yaygın ve etkin bir servis ağına sahip olup olmadığını araştıran
*Malı satın aldıktan sonra garanti belgesini satıcı firmaya yada yetkili servise mutlaka onaylatan
*Gıda maddeleri ile ilaçların üretim ve son kullanma tarihine veya ambalajının bozuk olup olmadığına bakan
*Üzerinde Türkçe açıklama olmayan ithal gıdaları almayan kişidir.
Her tüketicinin bilmesi gereken bazı haklara değinmek gerekirse öncelikle fiyat etiketinden bahsetmem gerekiyor. Parekende olarak satışa sunulan ürünlerin üzerinde görülebilir ve okunabilir şekilde;
* ürünün üretim yeri
*özelliği (cinsi)
*vergiler dahil satış fiyatını gösteren fiyat etiketi
konulması yasal zorunluluktur. Ayrıca lokanta, çay bahçesi ve kafe tarzında işletmelerin, görülebilecek ve kolayca okunabilecek şekilde fiyat tarifesi asması zorunludur. Etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde tüketicinin lehine olan fiyat geçerlidir.
Ayıplı mal ve hizmet hakkında aldığım bilgilere göre; satın aldığınız bir ürün yada hizmetin ambalajında, tanıtım ve kullanma kılavuzunda veya yapılan ilan ve reklamlarda var olduğu söylenen özellikleri taşımıyor, bu durum kusur oluşturuyorsa ayıp olarak adlandırılmaktadır. Satın aldığınız üründe bu tür ayıpları fark etmeniz halinde;
1) ödediğiniz bedelin iadesini
2)malin yenisi ile değiştirilmesini
3)ayıp oranında bedel indirilmesini
4)ücretsiz tamirini isteme hakkına sahipsiniz.
Garanti Belgesi de aldığımız ürünler açısından oldukça önemli.Bu konuda dinleyicilere belirtilenler şöyleydi: Garanti süresi 2 yıldan az olamaz ve ürünün teslim tarihinden itibaren başlar. Garanti belgemizi satıcıya mutlaka onaylatmanız gerekiyor ve garanti süresi içinde garanti kapsamında olan arızaların onarımı için tüketiciden hiçbir şekilde ücret talep edilemez. Garanti süresi içinde;
-1 yıl içerisinde 4 sefer arızalanması
-garanti süresi boyunca 6 sefer arızalanması
-tamir süresi 20 iş gününü geçtiği durumlarda
tüketiciler;
1)ürünün yenisi ile değiştirilmesini,
2)ödemiş oldukları bedelin iadesini,
3)ayıp oranında bedel indirilmesini isteyebilir.
Bu hakların kullanılabilmesi için arızalı ürünü Yetkili Servis’e tamir ettirme ve tamir fişlerini ibraz etme zorunluluğu vardır. Başvurunuz halinde satıcı veya yetkili servis taleplerinizden birini kabul etmezse bu hakkınızı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi’ne aldığınız ürüne ait belgelerle başvurarak kullanabilirsiniz.
Kredi kartları hakkında dinlediklerimi de kısaca şöyle: 5464 Sayılı Kanun yeniden düzenlenmiş. Bu kanun çerçevesinde mevzuatlar ile ilgili 12 punto koyu siyah harfler ile yazılmış, yazılısı sözleşme düzenlenir. İmzalanan sözleşmenin 1 nüshası tüketiciye verilmelidir. Sözleşme yükümleri va kart kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi zorunludur. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyecek tek taraflı haksız şartlara yer verilemez. T.C. Merkez Bankası, azami faiz akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar. Ayrıca tüketici talep etmeden kart verilmez ve kart hamili bankadan talep etmek suretiyle kredi kartı ve sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2008/5 nolu genelgesine göre üyelik ücret miktarı sözleşmeye açıkça yazılmadığı taktirde; bu durum bankaya yazaılı olarak ihtar edilir. Üyelik ücreti iptal edilemez ise ilçe hakem heyetlerine başvurulması durumunda üyelik ücretinin iptal edilmesi gerekir.
Tüketici Kanunundaki bazı diğer hakları şu şekilde ifade edebilirim:
Sözleşmedeki Haksız Şartlar; Tüketici Kanununda yer alan satışlarda tüm sözleşmeler 12 punto ve koyu siyah harfler ile düzenlenmelidir. Tüketici ile görüşülmeden, tüketicinin içeriğine etki edemediği sözleşmeler haksız şart içeren sözleşmelerdir. Taksitli satış; ödeme miktarı, taksit miktarı, faiz, gecikme faizi, vade sayısı ile uzlaşarak sözleşmenizi yapın ve her ay için ayrı ayrı senet imzalayın.
Yazımı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’nin hazırladığı Bilinçli Tüketici Rehbberi’nden faydalanarak hazırladım.
Umarım paylaştıklarim sizler için faydalı olan bilgilerdir. Satın aldığınız malın bozuk, hatalı çıkması veya çok kısa sürede bozulması durumunda sineye çekmeyin; öncelikle malı satın aldığınız yere yazılı bir şekilde başvurun. Sorunlarınız için yetkili mercilere başvuruken, ürünü aldığımızı gösteren satış fişi, fatura gibi belgeler ve şikayetlerinizi anlatan yazı ile müracaat edin.Tüketici Mahkemesi ve Hakem Heyetlerine başvurularda herhangi bir harç alınmamaktadır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • bilinli tketici
  • bilinçli tüketici
  • bilinçli tüketici tamir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir