Bir Haftada Türkiye Gündemi

ENFLASYON RAKAMLARI

Bu yazının konusu dün açıklanan enflasyon rakamları olacaktı. Bilindiği gibi enflasyon rakamları iktisat kitaplarında hoşnutsuzluk endeksi diye bilinen endeksin bir ayağı. Diğer ayağıysa işsizlik rakamlarıdır. Bu iki verinin toplamı bize hoşnutsuzluk endeksini verir. Pek tam olarak hoşnutsuzluk endeksi nedir açıklamak gerekirse:

Hoşnutsuzluk endeksi, enflasyon ve işsizlik rakamlarının toplamından oluşan ve bu iki veriye göre yön bulan ekonomide sık kullanılan bir değerdir.

Mart ayı enflasyon rakamlarına göre TÜFE %0,66 arttı ve yıllık TÜFE %7′ yi aştı. İşsizlik rakamlarını da takriben (ortalama) %10 olarak varsayarsak hoşnutsuzluk endeksinin arttığını gösterir. Bu, işin teorik kısmı. Enflasyonun normatif yani olması gereken kısmı ise çok başka. TÜİK’in her ay açıkladığı rakamlar sadece belirli bir mal sepetinin fiyatındaki değişmeler. Bu değişmeler normaldir ki ceteris paribus ile hesaplanır. Vatandaş ise ceteris paribusu göz önüne bile almaz. Enflasyon rakamları açıklandığında sokaktaki vatandaş hep aynı cümleyi kurar: “Enflasyon hiç de o kadar değil. En az yüzde şu kadar.” Pozitif ve normatif iktisat çatışmasına bir örnek sadece bu. İktisadın bu iki tarafını iktisatçılar yıllardır bir araya getirmeye, uzlaştırmaya ve birbirlerini anlamaya çalışmışlardır. Bu çalışma halen devam ediyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ VE AKİL ADAMLAR

Türkiye’yi yaklaşık 30 yıldır hem siyasi hem ekonomik açıdan zor durumda bırakan bir sürecin, siyasilere göre, sonuna gelindi. Yine siyasilere göre bu süreçte kendilerine yardımcı olacak kişiler, ki bunlar topluma akil adamlar (akıllı insanlar) olarak lanse edilmişlerdir, kamuoyuna duyuruldu.

İlan edilen isimler sürecin sanki pek ciddiye alınmadığını gösteriyor. Şöyle ki, 30 yıldır yaşanan süreç sadece siyasi bir süreç değil ve sadece siyaseti etkilemedi. Terör nedeniyle o bölgelerde yatırım yapılamadı, ekonomi gelişmedi, oradaki halk komşusundan çekinir oldu. Bu yüzdendir ki açıklanan listede en azından bir sosyolog, bir iktisatçı, iş adamı v.s bulunmalıydı. Gerçi bunlar yine var ama örneğin bir kişi akademisyen ve bilim adamıysa üç ya da dört kişi sanatçı. Onların katkısı da önemli ama madem ki bu iş önemli, önemine binaen gerçekten akıllı adamlar seçilmeli.

Neyse, burası Türkiye… Dünya üzerindeki her ülke gibi burada da ekonomi ve siyaset iç içe. Birbirinden ayrılmıyor.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • hoşnutsuzluk endeksi
  • hoşnutsuzluk endeksi 2014
  • ose turkıye
  • türkiye iktisadi hoşnutsuzluk endeksi
  • iktisadi hoşnutsuzluk endeksi 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir