Bir İnovasyon Örneği-Fırsata Dönen Tesadüfler

0
907

Geçenlerde aldığım bir mailde ilginç bilgiler yer alıyordu. Yazıcınızın fontunu değiştirerek yılda 400 milyon dolar kazanmayı vaat ediyor. Başta bir dolandırıcılık hikayesi sandım ama içeriği detaylı okuyunca bir dolandırıcılık değil bir girişimcilik, fırsatçılık ve yenilikçilik hikayesi olduğunu fark ettim.

Forbes dergisine de konu olan bu haber şu şekilde: ABD’de bir çocuk ödevini yaparken varsayılan yazı karakteri Times New Roman yerine Garamond fontunu kullanarak daha az mürekkep tükettiğini anlatmış. Belki bir çocuk için önemsenmeyecek bir miktarda mürekkep farkı olabilir ama Amerikan Hükümeti açısından yapılan hesaplamalarla 400milyon dolar fark olduğu tespit edilmiş. Tüm devlet kurumlarında ve diğer idari işlevlerden bu yazı fontunun değiştirilmesi ile yılda 400 milyon dolar tasarruf yapılabiliyormuş. Sanırım ilk başta sizin için de önemsiz gelen bu rakam bir anda ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını fark ettirmiştir. Türkiye’nin GSMH ve cari işlemler açığı rakamlarını düşünürsek ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ediyoruz.

Bugün teknoloji markaları maliyetlerini minumuma çekmiş başlıca şirketlerdendir. Ama yazıcı ücreticilerinin atladığı bu noktaya dikkat çekmek ayrı bir başarı.

Şimdi yapılacak olan ise; Öncelikle bu değişikliğin teknik alt yapısı ve araştırılması yapılarak çeşitli araştırma ve analizer yapılarak doğruluğunu test etmek. Yazıcı üreticileri ile eş zamanlı çalışarak gerekli iktisadi ve hukuki şartları oluşturmak. Gerekirse bunu zorunluluk haline dönüştürmektir. En önemlisi de toplumu bu değişikliğe uyumlu bir şekilde alıştırmak ve kullanımını yaygınlaştırmak. Bir trend olarak değil, ihtiyaç olarak olaya yaklaşmasını sağlamak.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • inovasyon tesadüfmüdür
Paylaş