1 Kuruşun Anlam ve Önemi

Bugün 1 kuruşun içinde barındırdığı çinko ve bakırın değeri 2.64 kuruş. 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde değeri 0.89 kuruşken emtia fiyatlarının artmasıyla değeri yükseliyor. Buda birçok kişinin parayı para dışında kullanmak istemesine sebep olabiliyor.

İçersindeki bakır ve çinkodan yararlanmak isteyen hurda sektörü piyasadaki 1 kuruşları toplama hevesinde. Başarı sağlayamamaları için şuan bir sebep yok. Çünkü bunu engellemek için bir düzenleme mevcut değil. Ancak para üstü olarak dahi almadığımız 1 kuruşlarımıza sahip çıkarsak hedeflerine ulaşamayabilirler. ‘Bakkal amca 1 kuruşumu versene’ kullanmamız gereken cümlelerden biri artık..

1 kuruşun basımına Darphane ağır eleştirilere maruz kaldığı halde devam edecek. Bu konuda Ali Babacan geçtiğimiz günlerde 1 kuruşun basımının değerini düşürmek için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

NOT: Daha temiz bir çevre için atık pillerinizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde olan toplama kutularına atınız. Ekim ayı verilerine göre 10 ayda toplam 399 ton atık pil toplanılmış. Kullanılmayan pillerin ağır metal içermesi soluduğumuz havaya karışmasına neden oluyor. Özellikle büyük şehirlerde havayı kirleten onca şeyin var olması her bireyin üzerine basit sorumluluklar yüklüyor; bunlardan bir tanesi de pillerin toplama kutularına atılması..

Yazar Seçil Seçil’e Teşekkürler…

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir