Bir Satış Politikası: Light, Soft ve Hafif Ürünler.

0
1568

Hepimiz mikro iktisat konuları arasında firmaların fiyat farkılaştırması yaparak nasıl o kesimin rantını elde edeceğini öğrenmiştik. Farıkı fiyat ve ürün politikaları ile farklı kesimlere ulaşmasına olanak sağlayan bir taktiktir. İşte bunlardan biri de bize bir pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan biride son günlerde gündeme gelen beyaz ekmek, esmer ekmek tartışmaları ile yeniden gündemde..

Herkesin bildiği coca cola firması şüphesiz Dünya’nın en büyük ve en değerli şirketlerinden. Coca Cola hakkında zaman zaman çıkan haberlere rağmen değerini korumuştur. Ancak bu firma ve diğer tüm firmaların uyguladığı Light kola’nın diğer kolaya oranla daha hafif ve daha az etkili olduğu iddaa’ya atılır. Şekersiz kola ya da daha az şekerli kola ile birlikte, piyasada kolanın zararlı olduğunu düşünenlere erişmeye çalışmaktadır.

Aynı şekilde herkes sigaranın zararlı olduğunda hemfikirdir. Sigara bırakamayan tiryakiler ya da bırakmayanlar, sigarayı azaltmayı amaçlarlar. Bu bağlamda sigara firmalar bu kişilere erişmek ve onlara da ürünlerini satmak için Light ve Soft sigara adı altında ürünler ile daha az zararlı ya da daha az kansere neden olan ürünler ile satışlalrını korumak amacındadır. Oysa hepimiz biliyoruz ki içerisindeki tütün ve bir çoğunun tadı birbirine çok yakındır. Soft ya da light sigara içenin zehirlenmeyeceği garantisini vermiyorlar.

İşte bu tarz uygulamalar piyasada en çok görülen farklı satış politikalarıdır. Light kola içtiğiniz zaman normal koladan çok çok farklı bir şey içmeyeceksiniz ya da light ve soft sigara size artı bir değer katmayacaktır. Bu ve bunun gibi bir çok örnek verilebilir piyasadaki firmalardan. İşte bu fiyat farkılaştırması yanı sıra ürün farklılaştırması ile de aslında o ürünü sizin mantığınıza bürüyerek onu size sattırır.

Yukarıdaki yorumlarımı bir sosyalist ağzı ile yazmak ve kapital sistemin satış politikalarını tüketim toplumunun farklı yönlerini göstermek niyetinde değilim. Ekonomik sisstemleri tartışmak için uygun bir ortam değil ancak bu tür bilgileri bilerek ve bizlere uygulanan, bizim doğrudan bilinç altımızı etkileyerek yapılan satışları fark ederek bilincimizi onlara karşı kapatmalıyız.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ürün satış politikası
Paylaş