Borsa İstanbul ve İMKB Tarihi

0
3596

Borsa bugün 5 nisan günü tarihi günlerinden birini yaşamak üzere. 1986 yılından bu yanaimkb-tarihifaaliyetlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla sürdüren İMKB, 5 Nisan 2013 itibariyle artık ‘Borsa İstanbul‘ olacak. Aslında bu toprakların borsa ile tanışıklığı çok uzun yıllar Kırım Savaşı ile başlıyor. Rusya ile 1854’te patlak veren Kırım Savaşı’nı finanse etmek için Osmanlı İmparatorluğu o tarihte  ilk kez dış borçlanmaya gitmek zorunda kaldı. İstanbul’da artan spekülasyonlar, Osmanlı yönetimini piyasaları düzenlemek zorunda bıraktı. Borsaya olan ilgisinden dolayı Kendisi de bir hisse senedi yatırımcısı olan II. Abdülhamid döneminde bu nedenle Oslamlı’da  ilk organize borsanın kurulmasına karar verildi. 1938 yılında ise Türkiye sermaye piyasaları için çok önemli bir karar alındı. Borsa, İstanbul’dan Cumhuriyet’n başkenti Ankara’ya taşındı! Ancak bu karar neredeyse bütün aracılık faaliyetlerinin sonu oldu. Karar kısa sürede, Nisan 1941’den dönüldü ve borsa yeniden İstanbul’a taşındı.

Banker krizi herşeyi değiştiriyor

1980’lerin başında patlak veren “banker” krizi, birçok yatırımcının ve mudinin zarar etmesine neden oldu. Banker Krizi sonrasında piyasanın yeniden düzenlenmesi ihtiyacı ortaya çıkınca dönemin Başbakanı Turgut Özal, yeni bir borsa kurulması için çalışma başlattı. İlk olarak 1984 yılında “Menkul Kıymet Borsaları Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname” çıkarıldı. Hemen ardından yeni borsayı kuracak bir ekip oluşturuldu. Muharrem Karslı’nın yeni borsa başkanı olmasına karar verildi.

1989 yılında ise hem Türkiye ekonomisi hem de sermaye piyasaları için çok önemli iki karar alındı. 32 Sayılı Karar ile yabancılara Türkiye’deki her türlü menkul kıymete yatırım yapma ve kar transfer etmesine izin verildi. Bu kararla İMKB’de yepyeni bir dönem başladı. İkinci önemli karar ise 104 milyon dolarlık Türkiye Fonu’nun kurulması oldu.

Borsa İstanbul ile yeni dönem

Bu tarihten itibaren sermaye piyasalarının gündemindeki konular hemen hemen hiç değişmedi: Yerli yatırımcıları borsaya kazandırmak, şirketleri halka açılmaya teşvik etmek, sermaye piyasalarını büyütmek…

Son 10 yıldaki ekonomik toparlanmaya rağmen sermaye piyasalarında istenen ilerleme sağlanamayınca, hükümet bu kez daha radikal kararlar almaya karar verdi. İMKB, VOB ve Altın Borsası’nın tek borsa altın birleştirilmesine karar verildi.

Ayrıca Fotoğraflarla Borsa İstanbul Resim galerisi ile Borsa’nın tarihine bir yolculuk yapabilirsiniz..

[nggallery id=4]

Kaynak:  http://www.wsj.com.tr/home-page The Wall Street Journal Türkiye
Lütfen telif hakları bildirimini iletişim bölümünden bildirerek içeriğin kaldırılmasını talep edin..

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • borsa istanbul kuruluş tarihi
  • İMKB tarihi
  • borsa tarihi
  • bursa imkb tarihçesi
  • istanbul menkul kıymetler borsası ve borsa istanbul arasındaki fark
Paylaş