Borsa Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

1
2169

Borsa Nedir ?
Halka arz olmuş şirket hisselerinin fiyatlandığı organize sistemlerdir. Tabi ki bu tanımı herkez biliyor, aslında sizin merak ettiğiniz bu organize sistemde nasıl diğer yatırım uzmanlarının önüne geçip borsada nasıl para kazanacağınız.
Öncelikle belirteyim herkes bunun gizli formu olmadığını söyler, ben onlara katılmıyorum. Uzun uzun anlatacaklarımı okuduğunuzda eminim ki yatırımlarınız için faydalı formüller bulucaksınız. Ama ufak bir ipucu vermemi isterseniz tüm formül ” sabır ” ‘dan geçiyor.
Borsa Yatırım Alanıdır, Ticaret Değil
Borsada işlem yapan ufak yatırımcıların ilk hedefi , kısa vadede hızlı para kazanıp, hisse senetlerini iyi karla satmaktır. Piyasadaki fiyat dalgalanmalarıyla sörf yapmak en keyiflisi olduğunu inkar edemem ama en çok kazandıran yöntem doğru analizlerle uzun vadeli yatırımlardır.
Vurgulamak istediğim piyasalarda sörf yapmak ” Riskli ve Öngörülemez. ”Bu yüzden yatırım prensiplerinin başında disiplin ve sabır gelir.
Kaotik Sistemler ve Borsa
Borsalarda ki analiz edilemeyen fiyat dalgalanmalardan söz ediyorsak , kaotik kuramından da söz etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu noktayı anlamak yatırımcılar için hayati önem taşıyor. Tamam tamam hayati önemde olmasa Lada ve Porsche’ye binmek arasındaki fark kadar önemli…
Kaotik sistemler olarak bilinen kuram ” başlangıç şartlarına hassas bağlılık gösteren ve ölçülemeyecek karmaşık sistemler ” olarak tanımlanabilir. Burada bahsedilen konu, sistemin gelecekteki durumunun başlangıç şartlarına çok bağlı olması ve daha önemlisi sistem karmaşıklaştıkça sonucunun daha fazla değişkenli oluşmasıdır. Bu da fiyat hareketlerinin analiz edilmesinin çok zor olduğunu ortaya çıkarır.
Kaotik sistemleri borsada işlem gören hisse senetlerine uyarladığımda, hisse senetlerinin halka arz olduğu ilk zamandan itibaren, fiyat dalgalanmalarının mantıklı alım satımlardan çok yapısı tam açıklanamayan rastgele fiyat hareketlerine gittiğini gördüm. Kısa vadeli hisse fiyatlarını bu şartlar altında doğru analiz edemeyeceğimden dolayı ” ana trend üzerinde değişkene neden olacak enformasyonlardan sonra hisse senedine yatırım yapmanın zararları kısıtlayacağını” düşünüyorum.
Gerçek Değer

Aralarında Warren Buffet’ın da bulunduğu yatırım guruları hisse senetleri alırken kısa vadeli yükselişlere değil, yatırım yaptığı hisse senedinin sağlam temellere dayandığına bakarlar. Peki bütün yatırım uzmanlarını saran sağlam temeller teorisi nedir ?
Aslında teorinin işleyiş mekanizması gayet basittir. Sağlam bir şirkete ait olan hisse senetlerinin fiyatları olması gereken değerden daha düşük fiyata işlem görüyorsa, o şirketin hisselerini almak mantıklı bir yatırımdır.
Bu stratejiyi kullanarak servet sahibi olan Warren amcaya göre piyasa koşulları yüzünden iyi şirketin hisselerinin düşmesi her zaman alım fırsatıdır. Piyasa fiyatı tekrardan nominal değerin üzerine çıktığı zamansa yeniden satış yapılarak piyasanın üzerinde kar elde edilir.

Uçan Şatolar
Kalabalıkların çılgınlığı olarak bilinen kuramda yatırımcılar için önemli olan konu, hisse senedi analizlerinden çok gelecekte yatırımcıların uçan şato inşa edeceği hisse senetlerini bulmaktır. Ekonominin ünlü isimi J.M. Keynes’in de uyguladığı teoriye göre yatırımcılar sürekli hisse senetlerinde karmaşık analizlerinle uğraşmak yerine gelecekte kalabalıklar hangi hisseyi almak isteyeceklerini belirlemek daha önemlidir. J.M Keynes bu tekniği kullanarak ekonomide büyük buhran olarak bilinen kriz döneminde birkaç milyonluk servet kazanmıştır.
Geçtiğimiz zamanlarda da genel ekonomide benzer olaylar görülmüştür. 1637’de Lale Çılgınlığı’nın doruk noktasında laleye dayalı sözleşmeler yetenekli bir zanaatkarın yıllık gelirinin 10 katına satılmıştır. Lale Avrupa’ya 18. yüzyıl ortalarında Osmanlı İmparatorluğundan Hollanya’ya getirilmiş ve çok tutulmuştur. Lale hızla imrenilen lüks bir eşya ve statü göstergesi haline gelmiş ve çok değişik renk ve çeşitte kendini göstermiştir. 1600’lerde lalenin artan popülerliği bütün bir ulusun dikkatini çekti. Sonrada Lale tohumlar üzerinde yaşanan spekülasyon, lale ticaretini bir hayli arttırdı.Artan ticaret koşulları ve en sonunda doruk noktasına ulaşan fiyatlar patlama noktasına geldi. Bundan sonra yaşansa tam bir balonun patlaması şeklindeydi. Lale soğanına ilk yatırım yapanlar 1’e ikiyüz kazanırken, lale fiyatlarını yüksekten alanlar kısa sürede elinde sadece satıldığında değer etmeyen ürünlerle kaldılar.
Günümüzde de aynı çılgınlıklara kalabalıkların yanılarak girdikleri görülmektedir. Sağlam temellere dayanmayan ve suni yapılan uçan şatolara yatırım yapan ufak yatırımcılar, kısa sürede yaşan düşüşlerle ciddi zarar edebiliyorlar.

borsa nedir

borsada nasıl kazanılır nasıl yatırım yapılır

 

Yazar: Hakan Kara’ya Teşekkürler..

Yazıyı Değerlendirin!
Paylaş
  • Reyhan koçarlı

    Eline sağlık..