Bütçe tam tıkır da İşsizliği ne yapacağız?

996a23ab7fb0a7eb09c45bdf7d557233Sevgili dostlar uzun bir aradan sonra yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Sizin de bildiğiniz gibi bu hafta içinde bütçe ve işsizlik rakamları açıklandı. İlk önce işsizlik oranlarını değerlendirirsek işsizlik oranları Nisan ayında yüzde 9,3 olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı ayına göre artış olsa da, bu yıl içinde son 5 ayda ilk defa tek haneli rakama düştü. Bu da nispeten olumlu gözüküyor. Bunda en büyük etken mevsim nedeniyle hem mevsimlik işçilerin artması hem de turizm sezonun canlanması olsa gerek. Ak Parti hükümetinin 10 senelik serüvenine baktığımızda en çok sıkıntı çekti ve bir türlü istenilen seviyeye indiremediği bir sorundur işsizlik sorunu. Bu sorunu çözebilmek öncelikle istikrarlı ve yüksek bir büyümeyi gerektiyor. Ondan sonra da yapılabilecek bir çok teknik çözüm var. Ben burada sadece birinden bahsetmek istiyorum.

Türkiye’de işyerlerinde haftalık çalışma saatleri 45 saat, imalat sektöründe ise 52 saati bulmaktadır. Avrupa’da ise haftalık çalışma saatleri 40 saati geçmemektedir. Haftalık çalışma saatlerinde Avrupa’nın başta gelen ülkelerine bakarsak; Fransa’da 35 saat, Almanya’da 38 saat vb. Türkiye’de haftalık saatlerinin fazla olması istihdamı etkilemekte ve işsizliğin artmasına neden olmaktadır. İşverenlerin yeni işçi almak yerine var olan işçilere mesai yaptırma yoluna gitmesinin sebebi yüksek sigorta primleri ve kıdem tazminatıdır. Türkiye’ de sigorta primlerinin yüksek olması nedeniyle işverenler yeni işçi alımına yanaşmamakla birlikte sigortasız işçi de çalıştırmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda adımlar atmalı yeni projeler başlatmalıdır. Bu sorunlar çözüldüğünde İşsizlik de yüksek büyüme ile azalma eğilimine girecektir.

Bütçe konusuna geldiğimizde ise, Bütçe dengesi bir rekor kırdı. İlk yarıda 3.1 milyar TL fazla verdi. Geçen yıl 6.7 milyar TL açık vermişti. Yani 10 milyar TL’ye yakın bir düzelme gerçekleşti. Benim bildiğim en başarılı ilk yarı performansıdır.

Bunu sağlayan faiz-dışı fazlanın artmasıdır. Geçen yıl ilk yarıda 19.9 milyar TL iken bu yıl 26.4 milyar TL fazla verdi.

Yani faiz-dışı fazla 7 milyar TL’ye yakın yükseldi. Düzelmenin geri kalan 3 milyar TL’si faiz harcamasındaki düşüşten geliyor.

Kısacası bütçemiz bu sene tam tıkır….

Bol kazançlı ve bereketli haftalar diliyorum…

twitter: @ekonomiper     facebook: https://www.facebook.com/pages/Adem-Simit/262097050585459

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir