Büyüdükte Ne Oldu ?

Türkiye ekonomisi şok bir büyümeyle 2015 yılının 3.çeyreğinde %4  büyüdü. Beklenti %2.8 civarındaydı. Fakat beklentilerin çok daha üzerinde gelmesi piyasaları oldukça şaşırttı. Bu beklentilerin dışında ve çok iyi gelen büyümenin arkasında sebep ne peki? Öncelikle Türkiye 3.çeyreğinde seçim maratonundaydı daha doğrusu Haziran seçimlerinde koalisyon çıkmasıyla ve tek başına iktidar kurulamamasıyla, erken seçime gidildi ve en yakın tarih olarak 1 Kasım belirlendi. Bu zaman boyunca artan belirsizlikler dışarda yatırım kararlarını etkilese de iç piyasa da talebin ne denli arttığını göstermekte. Devletin yaptığı kamu harcamalarını da sayarsak iç talep canlandı. Tarım sektörü en fazla büyümeden etkilenen sektör olurken %11 civarında bir büyüme elde ederken onu sanayi sektörü ve hizmet sektörü izlemekte.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; cari açık/GSYH %3 ‘e düşürmek istediklerini söylese de ihracat rakamlarının düşüklüğü ve son zamanlarda kavgalı olduğumuz ihracatçı dostumuz Rusya ile azalacak ihracatı düşünürsek  bunun da cari açığa yansıyacak olması aşikar. Eğer doğal gaz da Rusya ile sorun olursa ithalatı kısacağımız fakat daha ucuz olan Katar’a gideceğimiz konuşuluyor. Rusya’ya yaptığımız meyve sebze ve giyim ihracatını başka bir ülkeye kaydırarak bu ihracat açığımızı kapatmamız şart. Devlet Başkanları her geçen gün keskin cümleler kurdukça köprüler atılmaya yüz tutmuş durumda. En kısa zamanda ülkelerarası bu sorun çözülmezse hem siyasi hem ekonomik açıdan sıkıntılara gebe olacağı açık.

Peki bu büyüme kuru nasıl etkiledi? Kur da pek bir oynama olduğunu söyleyemeyiz. Dolar/TL 2.95 seviyelerinde. Aslında hem Türkiye’den gelen 3.çeyrekte beklenmeyen büyüme rakamlarındaki artış hem de Amerika’daki işsizlik maaşı başvurularındaki artışın Dolar/TL ‘i bir nebze aşağı çekeceği umuduna sahip olanlar bekledikleri düşüşü göremediler. Bu da Türk ekonomisinin kırılgan olmasından ve yaşanılan artışların spekülatif olarak değerlendirilmesinden kaynaklanmakta. Türk ekonomisinin potansiyel büyüme hızı %5 olarak görülür. Bu veya bunun üzerinde büyüme yakalasın ki artık etkilenen değil etkileyen bir ekonomi haline gelsin. Yoksa dışa bağımlı tüketen tasarruf yapmayan üretmeyen bir ekonomi ile ne cari açığı ne de büyümeyi ne de buna paralel olarak işsizliği belli bir noktalara getirmesi zor görünüyor.

Yazıyı Değerlendirin!

“Büyüdükte Ne Oldu ?” için 2 cevap

  1. Büyüme hızımızın yavaşlayacağı söyleniyor. Hatta 2016 yılında büyüme yerine küçülme bile olabilirmiş.

    1. Evet kemal bey OECD nin açıkladığı rapora göre zaten 2016 için küresel büyüme 3.0 larda bizim kürüsel büyüme çok fazla olduğu zamanlarda bile büyüme hızımız genel olarak 2 veya 3 civarında oldu hep küresel bazda büyümenin düşeceği bir yerde bizim de bundan etkilenmemiz aşikar teğet geçeceğini sanmıyorum bu sefer:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir