Büyüme, Faiz ve Vergi İlişkisi: Hükümet’ten Ekonomi Dersi

Aslında bu yazıda “Küresel Sermaye ve Ulusal Sermayenin Savaşı” başlıklı son yazımın devamını yazacaktım ancak son bir haftada Türkiye ekonomisinde uygulanan para ve maliye politikaları bu yazının ertelenmesini gerektirdi.

Bir hafta önce TÜİK 2012’nin ikinci çeyreğine ait büyüme rakamının, %2,9 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bu durum ekonomik büyüme hızımızın yavaşladığını göstermekteydi.

 Dolayısı ile ekonomik büyümeyi canlandıracak bir ekonomi politikası gerekmekteydi.

Beklenen hemen gerçekleşti: Merkez Bankası (beklentiler 1 baz puan olmasına rağmen) faiz koridorunun üst bandını 1,5 puan indirerek, yüzde 11,5’ten yüzde 10’a düşürdü.

Bu elbette ki Merkez Bankası’nın yavaşlayan büyüme hızını destekleyici bir politikasıdır.

Çünkü faiz koridorunun üst bandının 1,5 puan indirilmesi, bankaların vereceği kredilerin maliyetlerini azaltacağından, kredi faiz oranlarının azalmasına, böylece talebin artması sureti ile üretilen malların satılmasını sağlayarak büyümeyi olumlu yönde etkileyecektir. Yani faiz indirimi harcamaları arttırıcı bir unsur olacaktır.

Ancak bugün ilan edilen ÖTV zamları ise (kimilerine göre bu düzenleme!) artacak olan harcama potansiyelinden bütçe açığını azaltıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısacası, büyüme hızının yavaşlaması harcamaları arttıracak biçimde faiz indiriminin gerçekleşmesine neden oldu. Harcamaların artması için uygulanan faiz indirimi ise bütçe açığını kapatmak amacıyla ÖTV zamlarının (ya da düzenleme mi demeliyim!) gerçekleşmesine neden oldu.

Sonuç olarak, uygulanan tüm bu ekonomi politikalarından karlı olan Hükümet olacaktır. Çünkü artan büyüme hızı ve azalan bütçe açığı hükümetin övünç kaynağı olacaktır.

Peki bu ekonomi politikalarından -özellikle de son ÖTV zammından- zarar gören kim olacaktır?

Arş. Gör. Mehmet SONGUR

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • Büyüme ile muhasebe ilişkisi
  • ekonomik büyüme -reel faiz
  • reel faiz büyüme ilişkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir