Ceteris Paribus nedir, ceteris paribus varsayımı nedir

Ceteris paribus nedir?

Ceteris Paribus, Üniversitelerin iktisat bölümünde okuyanların çok sık duyduğu ancak anlamını bir türlü kesin bir şekilde bilmediği, öğrenemediği ceteris paribus her iktisat öğrencisinin sıkça kullandığı bir kelime. Daha doğrusu ceteris paribus her ekonomistin kullandığı bir kavram. Öyleki ceteris paribus kelimesi aslında çok şey ifade etmekte. Türkçe net bir karşılığı olmamakla birlikte ekonomide diğer şartlar sabitken anlamı katmaktadır. Peki diğer şartlar sabitken derken ne anlamak gerek. Bildiğiniz üzere bir çok değişkenin birbirini etkilediği ekonomi biliminde her değişken olağan olarak değiştiğinden bir değişkeni açıklamak için diğer değişkenlere de bakmak ve diğer değişkenlerin her değişiminde ana değişkeni yeniden değiştirmek gerekir. Anlamca düşük bir cümle olduğunun farkındayım ancak tanım olarak böyle. Mantık olarak ise şöyle yorumlayabiliriz. Evet elimizde bir değişken var. Örneğin X değişkeni. X şudur, budur. Ancak bu X diğer şu olabileceği gibi olmaya da bilir. Yani farklı bir şey de olabilir. Peki, X’in bahsettiğimiz şu olmasının koşulu nedir, işte o da diğer değişkenlerin örneğin Y’nin işin içine girmemesi ile mümkündür.
Örnekleyecek olursak: “Enflasyon arttığı zaman işsizlik azalır ( Ceteris Paribus)”. Enflasyon arttığında ancak diğer değişkenler sabitken “döviz kuru, faiz, cari açık…” işsizlik azalır. Diğer değişkenlerden birinin işin içine girmesi sonucu farklı bir netice ortaya çıkarabilir. Enflasyon-işsizlik-döviz kuru üçlemesinde bu sonuç ortaya çıkmaya bilir. Belki de döviz kuruna bağlı olarak enflasyon arttığında da işsizlik artar.
Bu aslında ekonomistlerin birazda kolaya kaçma taktiğidir. Açıklayamadığı ya da etkisini ölçemediği durumlarda ceteris paribus diyerek işin içinden çıkarlar. Oldukça yaygın bir durumdur.
Ceteris paribus nedir açıkladıktan sonra bir iki örnek vermekte fayda var.
Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranını düşürmesi sonucu “ceteris paribus” piyasadaki likidite durumunu iyileştirir, para arzı artar.
“Malın fiyatı yükseldiğinde, ceteris paribus, talep edilen miktarı düşer” ise diğer şartların sabit olduğu durumlarda söz konusu olduğu belirtmeye çalışır. Diğer şartların da işin içine girdiği durumlarda bu durumun yanlış olduğu ortaya çıkmaz sadece değişebileceğini gösterir

Ceteris Paribus varsayımı nedir, ceteris paribus nedir ceteris paribus iktisat soruları, ceteris paribus soru bankası, ceteris paribus sözlük yüksel bilgili

Ceteris Paribus nedir, ceteris paribus varsayımı nedir
4 3

Ne aradılar:

  • ceteris paribus nedir
  • ceteris paribus
  • ceteris paribus ne demek
  • iktisatta ceteris paribus nedir
  • ceteris paribus tanımı

“Ceteris Paribus nedir, ceteris paribus varsayımı nedir” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir