Corralito Nedir

0
1386

Corralito, 2001 krizi sonrasında Arjantin ekonomi bakanı tarafından ortaya atılan ve krizle mücadele etmek için ortaya konulmuş bir yöntemdi. Corralito alınan bu tedbirlerin resmi olmayan adı idi. Yani bankalar aracılığı ile yürütülen bucorralito mücadele paketi böyle adlandırılıyordu.  Peki ama Corralito nedir tam olarak? İşte bu bağlamda bankalar devreye giriyor. Türkiye’de 2001 krizinde olduğu gibi ve en son Güney rum kesiminde mevduattan faiz alınması üzerine mudilerin mevduatlalrını geri çektiklerini görüyoruz. İşte Corralito 2001 Tango krizinde insanların mevduatlalarını bankadan çekmelerini yasaklamıştı. Yani mevduat sahiplerinin (mudi) paralalrını bankada muhafaza etmelerini mecburi kılmışlardı. Zaten Corralito kelime anlamı olarakta muhafaza edilmiş, hapsedilmiş anlamına geliyor sanırım İspanyolca’da.

Peki ama insanlar mevduatlarını bankalardan çekerse ne olur? Bu durum çok karışık aslında doğrudan ve dolayı etkileri gerçekleşir. En başta banka en büyük kredi kaynağını kaybeder ve diğer yatırımcılara kredi veremez bu durumda da ülkenin işsizlik başta olmak üzere krizden kurtulması için yeterli yatırımlar gerçekleşmez. Ayrıca Bankacılık sektörü aracılığı ile yürütülen tüm kanallar bankaların iflası ve çöküşü ile birlikte tıkanacaktır. Hatırlayalım 2001 Krizinde bankalarımızın bir bir batması, iflası beraberinde daha büyük sorunları getirdi. Nitekim devreye TMSF girip gerekli önlemleri aldı bu durumda da en büyük yarayı devlet almış oldu. 2001 Krizinden çıkışımız aslında 2005 yılına kadar sürmüştür bence.

Şimdi baktığımız zaman özgürlük bazında Arjantin hükümetiin Corralito kararı pek kabul edilemez. İnsanların mevduatlarına bloke koyması nedeni ile. Ancak o zamanın şartlarından dolayı bazı şeylere göz yumulması gerekiyordu. Nitekim öyle de bu durum  kabul edilmedi  latin ülkesinde. O zamanın krizinde gergin olan halak sefalet, açlık ile uğraşırken enflasyon rekor üstüne rekor kırmışken bir de böyle bir kararın alınması onları çileden çıkardı ve isyanlara neden oldu. Bugün ülkemizde böyle bir kararın alınması, çeşitli nedenlerle banka hesaplarımızın bir süre dondurulması, dondurulmaktan kastım bize ait olan parayı kriz nedeni ile çekemememiz ülkemizde nasıl karşılanır bilemiyorum.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • arjantin ekonomik krizi
Paylaş