Daha İyi Bir Dünya İçin Değişin

0
1116

Öyle ya da böyle, insanoğlu sonunda anlayacak ki dünyada değişmesi gereken tek bir şey varoş da kendisi. Fakat kişi bu anlayışı hemen sindiremez çünkü kim değişmek ister ki? Ancak zaman içinde, yaşadığımız zorluklar daha da ciddi ve içinden çıkılmaz bir hal alınca, her şey netleşir. Bugün zaten gördüğümüz temel tablo şu: İnsanlık, yaşamının her alanında yığınla hata yaptı ve şimdi genel bir çöküş içinde. Peki, neden? Neden bugüne kadar inşa ettiğimiz, oluşturduğumuz her sistem şu an bize karşı çalışıyor?

Her gün, tüm sistemlerde ortaya çıkan hatalarla, sorunlarla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Aslında karşılaştığımız durumları iyice çarpıtan egolarımız. Mesela sağlık sistemini ele alalım: Piyasada inanılmaz sayıda ilaç üretimi var ve bu üretim, doğal olarak, tamamen kar bazlı. Açıkçası, bu ilaçların büyük bir kısmı bizi sağlığımıza da kavuşturmuyor. Çoğu ilaç öylesine tasarlanmış ki, ona bağımlı hale gelip bütün hayatımız boyunca onu kullanmak durumunda kalıyoruz. İnsanlık öyle bir duruma geldi ki gerçekten ihtiyacı olmamasına rağmen sürekli daha fazla tüketiyor ve üretiyor. Benzer durumlara hayatımızın her alanında rastlayabiliriz. Ailede, eğitim sisteminde, hukuk sisteminde… İşte burada sistem tıkanıyor.

Genelde her şeye “iyi şeyler yapmak” amacıyla, niyetiyle başlıyoruz fakat sonra keşfediyoruz ki egomuz, başlattığımız her şeyi çarpıtıyor. Sonuçta her şey bize karşı davranır hale geliyor, yaptığımız her şey bize karşı çalışıyor. Ortaya çıkan sorunlar da bizi bu durumu düzeltmeye zorluyor.

Bu süreç küresel bir hal almış durumda. Yarattığımız sistemlerden hiçbiri artık bizim yararımıza çalışmıyor. Bu da gösteriyor ki artık dışarıda koşulları değiştirmekle değil, insanlığın doğasını değiştirmekle uğraşmalıyız. Ancak bencil olan insan doğamız değiştiği zaman ve her insan kendi çıkarından önce başkalarının iyiliğini düşündüğü zaman, tüm sistemlerde yaşadığımız sorunlar düzelecektir. Herkes için daha iyi bir Dünya var. Bu konu hakkında ki çözüm önerilerimi daha sonra kaleme alacağım.

Yazıyı Değerlendirin!
Paylaş