Dış Ticaret, Faizler ve Enflasyon

ali usluSevgili Dostlar Bu hafta için çok önemli veriler açıklandı. Önce Dış Ticaret verileri açıklandı.  Dış ticaret verilerine göre; ihracat 2013 yılı Mart ayında, 2012 yılının aynı ayına göre %0,3 azalarak 13 175 milyon dolar, ithalat %0,6 azalarak 20 560 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığımız da %1,1 azalarak 7 469 milyon dolardan 7 385 milyon dolara geriledi. Ayrıca İhracatın ithalatı karşılama oranı 2012 Mart ayında %63,9 iken, 2013 Mart ayında %64,1’e yükseldi. Avrupa’ya yaptığımız dış ticaret payı da gerilemeye devam ediyor ki bu ihracat yaptığımız ülkeleri çeşitlendiriyoruz manasına gelir. Dış Ticaretimizde kalıcı çözüm bekliyorsak çözüm belli. Dış ticaret açığımızın büyük çoğunluğunu oluşturan ara ve yatırım malları bizzat teker teker tespit edilip ya faizlerin azaldığı bu dönemde (Başbakan Erdoğan Halk Bankasının esnafa % 4 faizle kredi verdiklerini bizzat açıkladı.) devlet teşvikiyle ürettirilmeli ya da devlet artık babayiğiti beklemekten vazgeçip taşın altına el atmalı bizzat kendi üretmelidir. Yoksa dış ticarette kalıcı çözümler hayaldir.

Enflasyonda TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre %6,13 arttı. ÜFE ise bir önceki yılın aynı ayına göre %1,70 artış gösterdi. Aylık değişimde en çok ayakkabı ve giyim fiyatları artarken (%12,75), yıllık değişimde alkol ve tütün ürünleri oldu. (%16,25) ve Merkez Bankası petrol fiyatlarının da  böyle seyretmesi koşuluyla yıl sonu hedeflerine ulaşacak gibi. Zaten son yıllarda enflasyon artık sorun olmaktan çıktığı için Merkez Bankası artık Fiyat İstikrarının yanında Finansal İstikrara da önem vermiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi faizlerde hızlı düşüşüne devam ediyor ve % 5 in altını zorluyor. Bir çok ülkede negatif faiz söz konusu zaten Merkez Bankası konjonktür gereği en uygun politikayı uygulamaktadır ki zaten hala faizlerimiz gelişmiş ülkelere göre oldukça yüksek. Ayrıca bu faizlerin kalıcı olabilmesi için enflasyonun da % 5’in altına çekilmesi gerekir…

twitter: @ekonomiperver

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • dış ticaretin olabilmesi için
  • dış ticaret ve enflasyon
  • enflasyon dış ticaret bağlantısı
  • faizler ve dış ticaret
  • son on yılın enflasyon ve dış ticaret ilişkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir