Doğal Gaz: Öncesi ve Sonrası ( Enerji Yazı Dizisi)

Merhaba,

Bugün çok eskilere gideceğiz,Türkiye 1980’lerden sonra kullanmaya başlasa da keşfi M.Ö 900′ lere dayanan bir kaynak:Doğal gaz
Biliyorsunuz ben istatistikleri çok seviyorum, artık alıştınız.Doğal gazla ilgili verilere bir bakalım.

Dünya’ da toplam 208,4 trilyon metreküp doğal gaz mevcut, bunun yaklaşık %21′ i Rusya’ da , %16’sı İran, %12′ si Katar ve Türkmenistan’ da, %4’ü Suudi Arabistan’ da bulunuyor. Bunlar keşfedilmiş rezervler, bir de dünya doğal gaz üretimine bakalım, onu bir tablo haline getirdim.

Dikkat çekici olan nokta , Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’nın rezerv olarak gerisinde olmasına rağmen üretimde ilk sıraya yerleşmiş olması. Tek bir açıklaması var:Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan santrallerin, içerisinde ağır hidrokarbonlar bulunan (ham) doğalgazı işleyebilmesi.

Dönelim Türkiye’ ye… Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ na göre Türkiye’ de enerji tüketiminin üçte birlik kısmını doğalgaz oluşturuyor.2011 yılında 114,5 milyon TEP olan toplam enerji tüketimimiz içinde doğalgaz tüketimimiz 36,909 milyon TEP, şu an petrolden bile çok talep ediyoruz doğalgazı. Hal böyle olunca ithalat kaçınılmaz oluyor.Her ihalat bize cari işlemler açığı olarak geri dönüyor.

Türkiye’nin doğal gazla tanıştığı 1980′ li yıllarda ısınma amacıyla talep ediliyordu, 2011′ de en büyük payın elektrik üretiminde olduğunu görüyoruz. Yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın talep tahmin projeksiyonlarına baktığımızda ilerleyen yıllarda gelişmişlik düzeyimizle doğru orantılı artacak elektrik talebi görüyoruz. Doğal gazın da önemli bir ithalat kalemi olduğunu düşünürsek alternatif kaynaklara yönelmemiz kaçınılmaz gibi görünüyor.Çünkü doğal gaz arzının sadece %1,70’lik kısmını kendimiz üretebiliyor, geriye kalan %98,30’unu ithal ediyoruz.

Hükümetin açıkladığı 2023 hedeflerinin içinde petrol ve doğalgaz ithalatını minimum düzeye indirmek var. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Capital’in Energy & Business ekine verdiği röportajda ‘hedefimiz ithalatsız Türkiye’ ifadesini kullanıyor. Tabii ki bunun için öncelikle alternatif enerji kaynaklarını bulup işleyebilir düzeye gelmemiz gerekiyor.

Doğal gaz ile ilgili yazının devamı olacak elbette özellikle doğal gaz iletimi ve boru hatlarıyla ilgili ama hemen değil.Konuyla ilgili görüş, soru ve fikirleriniz benim için önemli.

Görüşmek üzere.

Merve Kodabey

* Veriler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Doğal Gaz Sektör Raporu 2011 ve BP Statistical Review of World Energy June 2012′ den alınmıştır.

Doğal Gaz: Öncesi ve Sonrası ( Enerji Yazı Dizisi)
1 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir