Dolar 2 TL Oldu da Birader Şimdi Bu İyi mi? Kötü mü?

Sevgili Dostlar karışık ve ilginç bir döneme girdik. Dolar 2 tl’ye ulaştı.  Acaba bundan 1 sene önce dolar 2 TL olacak deseler hangimiz inanırdı. Neyse mesele bu değil. Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla yine iktisat bilimi ve verileri kendi siyasi görüşümüze göre yontuluyor. Doların artması iyi diyenler bir tarafta yok canım kötü yakında kriz çıkacak diyenler bir tarafta. Peki işin aslı ne derseniz?

TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ilk aşama dış ticaret açısından ele alırsak iyi bir şeydir. Değer kaybeden para birimimiz sayesinde ihracata konu olan mallarımız yurt dışındakiler için daha ucuz hale gelir ve cazibesi artar. Bunun yanında ithalat da daha pahalı hale geleceği için, dışarıdaki malları ithal etmemiz daha pahalı ve zor hale gelir. Mutlaka bu dış ticaretimize olumlu olarak yansıyacaktır.

Madalyonun öteki yüzü olan dış borç açısından ele alırsak ise bu kötü bir şeydir. Maalesef yapılan hesaplamalara göre son günlerde gerçekleşen Dolardaki 18 kuruşluk artış, ödeyeceğimiz dış borcumuzu 11,2 milyar TL arttırdı. Yine  Eurodaki 30 kuruşluk artış ise 9 milyar TL artırdı. Yani hiç bir şey yapmadan bir kaç günde ödeyeceğimiz dış borç   20,2 milyar TL artmış oldu…

Ekonomik verilerin siyasi görüşe göre değil, tarafsız bir şekilde açıklanması dileğiyle. Vesselam

Twitter: @ekonomiperver       Facebook: https://www.facebook.com/pages/Adem-Simit/262097050585459

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • dolar artışı iyi midir kötü mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir