Dolar Artışı ve Nedenleri

Bildiğiniz üzere dolar son günlerde hızla artışını sürdürmekte ve piyasalar üzerinde olumsuz bir hava yaratmaktadır. Bu durumun başlıca sebepleri arasında ülkemizde yaşanan iktidar sorunu, terör sorunu ve gerekli ekonomik faaliyetlerin yeterli düzeyde ifade edilememesi gelmektedir.

Konuya girmeden önce kısaca dolara değinecek olursak; dolar, dünyada en önemli para birimi olarak kullanılır. Ülkelerin büyük çoğunluğu ticaretini dolar üzerinden yapar. Özellikle Hindistan ve Çin ekonomilerinde döviz rezervi açısından ilk sırada yer alan dolar, piyasada oldukça etkin bir para birimidir. Türkiye’de de Merkez Bankasının döviz rezervi açısından ilk sırada dolar bulunmaktadır.

Dolar, yurtiçinde tekrar seçim ve terör sebebiyle, yurt dışında da küresel etkenlerin belirsizliği neticesinde artmaya devam etmekte. Ülkemizde güvenliğin sağlanamaması TL’nin değerinin sert bir şekilde düşmesine neden oluyor. Ayrıca piyasa etkinliğinin azalması, belirsizlikler ve en önemlisi FED’in faiz arttıracağına dair söylemler dolar/TL paritesini olumsuz düzeyde etkilemektedir. Merkez Bankası üzerindeki baskılar ve faiz politikasına dair eleştiriler yatırımcıyı merkez bankası bağımsızlığı hususunda çelişkide bırakmakta ve sermaye hareketlerini hızlandırmaktadır. Bu durum olumsuz etkiler doğurmakta ve doların yükselmesine neden olmaktadır. Elinde çantası ile bekleyen birçok yatırımcı istikrarsızlık neticesinde ülke pazarından çıktığı takdirde finansal olarak ülkeye giren dövizde otomatik olarak çıkmış oluyor ve bu durumda dolar artışının bir sonucu olarak piyasaları olumsuz etkiliyor.  Ayrıca belirttiğim gibi FED’in faiz artırımı beklentisi gelişmekte olan ülkeleri şimdiden etkilemeye başlamış gibi görünmektedir.

2008 krizini atlatan Amerika, FED faiz artırımına gittiği takdirde özellikle Amerika ekonomisine dolar sağanağı olacak ve Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkeler bu durumdan oldukça fazla etkilenecektir. Çünkü faiz artırımı sonucu para birimlerinde aşağı yönlü sert düşüşlerin oluşması nedeniyle gelişmekte olan ülke ekonomileri bu durumdan olumsuz etkilenecek ve ayrıca enflasyon beklentileri de arzu edilen sonuçları doğurmayacaktır. Bu durum dolarda yukarı yönlü gidişi hızlandıracak ve önlem alınamaz duruma getirecektir. Dolar üzerinden birçok borcu bulunan bu ülkeler FED faiz artırımını merakla beklemekte ve bunun için hiçbir önlem almamaktadır. Hâlbuki 2015’in tekrardan bir krize tanıklık edeceği aşikar gibi görünse de, mevcut durum krize adım adım yaklaşmaktadır.

Türkiye ekonomisinde doların seçimlere kadar ateşinin yüksek olacağı, FED’den gelecek haberle ileriki zamanlarda piyasaların istikrarsız bir şekle bürünecek olması ve terörün devam etmesi ülke ekonomisinin bir krize gideceğinin göstergeleri arasında yerini almaktadır. ( Eğer ekonomik ve siyasal bağlamda önlem alınamazsa)

 

Son olarak; Her zaman yaptığını yapmaya devam edersen, her zaman aldığın sonucu almaya devam edersin. (Albert Einstein)

 

Gökhan AKTOPRAK

https://twitter.com/GkhnAktoprak

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • dolar artışı
  • 2016 yılındaki doların artış nedeni
  • dolar artış nedenleri
  • Dolar Artış Sebebi
  • DOLAR ARTIŞI DÜNYA GENELİND

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir