Dünyada Yeni Bir Esinti Sosyal Devlete Yöneliş

Değerli Dostlar,

Sosyal devlete olan talep insanoğlu’nun en vazgeçilmez ögelerinden biri olarak bu asırda kendini hissettirmektedir. İnsanlar, emeğe giden yolda daha fazla devlet desteği yani sosyal devleti yaşamak istiyor. Modern kapitalizm ile birlikte bireyselciliğin esas alındığı sistemler paran kadar insansın muamelesi yapmıştır. Aynı şekil de sosyalizm de herşeyin mülkiyetini devlete endeksleyerek bireyin mülkiyet edinme özgürlüğüne set çekmiştir. Birey bu asır da sosyal devlet anlayışıyla ilgili ciddi bunalımlar yaşamıştır.

Rusya ve çin’i incelediğimizde kökenlerinde sosyalizm’in etkisini görmekteyiz. Hiçbir izm ile başlayan akım insanlığın sosyal devlet beklentisine cevap veremediğini görebilmekteyiz. Olayın din boyutu,sosyolojik ve insani boyutunu araştırmacılara ve akademisyenlere havale edelim. Konumuza devam edelim. Özellikle Çin ve Rusya’nın gelecek 10 yıl içinde sosyal devlet adında ciddi atılımlar yapma hedefinde olduğunu gazetelerin sür manşetlerinde görmekteyiz. Yalnız bu değişimi incelerken; Rusya’nın sosyal devlet anlatyışını hayata geçirebileceğinden eminim…Çünkü herşeye haykıran ve boyun eğmeyen bir siyasi yapının oluşu rusya da sosyal devlet ögesinin başarılı olabilecegini ortaya çıkarıyor yalnız Çin’de ise liberalleşme ve sosyalizm arasında giden bir iş dünyasının sosyal devlete nasıl bir tepki verebileceğini kestirebilmek zor.

Bence bir devlet’in sosyal devleti gerçekleştirebilmesi için, Öncelikle,

Ülke sınırları içerisinde yer alan alt yapı ve kamu yatırımlarını %100 oranında tamamlaması ardından sosyal devleti tabana yayması daha mantıklıdır. Türkiye’de ise özellikle yiğidi öldürelim mevcut hükümetin hakkını yemeyelim; Alt yapı yatırımları konusunda ciddi bir yatırım söz konusu eğer 2023 hedeflerini tutturabilirlerse bence Türkiye sosyal devlet anlayışını 2023 ve sonrasına da sarkabilir.

Sosyal devlet denince ne anlamalıyız? Bireyin eğitim,sağlık,kamusal işlemlerini ücretsiz alabildiği diğer temel ihtiyaçlarını ise daha uygun ve makul fiyattan satın alabildiği bir anlayıştır. Daha önceki yazılarımdan hatırlayacaksınız; Kapitalizmin çökmek üzere olduğunu ifade etmiştim. Yeni dünya’nın,insanoğlu’nun beklentisi sosyal devlete olan beklentidir. Bunun ilahi boyutunu bize ilahiyaçılar anlatıyor,Ekonomik ve sosyolojik boyutunu akademisyenlerin görüşlerinden çıkartabiliyoruz.

Hayata değer katmak için daha fazla sosyal devleti talep etmeye ne dersiniz….

Bülent Hin

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • dünyada sosyal devlet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir