Dünya Hiçbir Şey Satın Almama Günü

0
644

Dünyada bir çok adını sanını nerden geldiğini bilmediğimiz önemli sayılan gün ve haftalar hatta aylar var. Bunlardan bir garibi de bugün karşılaştığım dünya hiç bir şey satın almama günü. Daha Türkiye’de pek kutlanmıyor olsada İngilizlere göre 27 Kasım 2015 Cuma, Hollandalılara göre 28 Kasım 2015 Cumartesi, Fransızlara göre ise 29 Kasım 2015 Pazar “Hiçbir Şey Satın Almama Günü” olarak ilan edilmiş.

İngilizce kökenli Buy Nothing Day yani “Satın Almama günü” (veya Hiçbir şey satın almama günü) dünyada sosyal aktivistler tarafından ortaya atılmış ve günümüz tüketiciliği ve tüketim kültürünü protesto amacı taşıyan bir gündür.  Kanadalı sanatçı Ted Dave tarafından ortaya atılan gün, Kanada bazlı Adbusters isimli dergi tarafından desteklenmiştir. Satın almama gününde, bireylerin tüm gün boyunca hiçbir şey almaması ve böylece tüketicinin gücünün ve etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. ABD ve Kanada’da Amerikan Şükran Günü sonrasındaki günde gerçekleşir ve gösterilere sahne olur. Sık sık Kara Cuma olarak da adlandırılan bu gün genelde yoğun bir alış veriş trafiğine sahne olduğu için seçilmiştir.

İngilizce metinler arasında bu günü özetleyen şöyle bir paylaşıma denk geldim.

“the average north american consumes five times more than a mexican, ten times more than a chinese person, and thirty times more than a person from india. (Kuzey amerikalı tüketiciler meksikalılara göre beş kat daha fazla, çinlilere göre on kat ve Hindistalılara göre otuz kat daha fazla harama yapmaktadır.)

we are the most voracious consumers in the
world…a world that could die because of the way we
north americans live.

(Biz kuzey amerikalılar dünyanın en obur insanlarıyız, bizim yüzümüzden dünya yok olabilir.

cash or charge?
would you like fries with that?
regular or unleaded?
do you have air miles?
fill out this form!
credit or debit?
visa, mastercard?
need a break?
november 29th is buy nothing day.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • satın almama günü
Paylaş