Dünya Petrol Fiyatları

1
5604

Burada tüm dünya ülkelerinin petrolfiyatlarını litre başına karşılaştırma olarak görebilirsiniz. Kurşunsuz benzinve Diesel akaryakıt türüne göre sıralanmış bu liste Avrupa ülkeleri için aylık güncellenmekte. Bazı ülkelerde benzinin litresi 6 centten daha ucuzken bazı ülkelerde 20 cent’in üzerinde. Fiyatlar ülkeden ülkeye değişebilir ancak çoğu ülke için fiyat hareketleri aynı yönde olmaktadır.

Aşağıdaki fiyatlar Mart 2012 başında 1 litre kurşunsuz benzin için euro cinsinden hesaplanmıştır. dolar para birimine dönüştürmek için yaklaşık 1.3 ile çarpmanız gerekir.

 

 

Listeye baktığımız zaman ne acıdır ki Türkiye listenin en altında görünmekte. Listenin pahalıdan ucuza doğru sıralanmasını dilerdik ancak en ucuz ülkelerden, listeden göründüğü gibi petrol ihraç eden ülkelerde en ucuz, en pahalı ülkelere doğru sıralanmakta. En üstteki petrol ihraç eden çoğu ülkenin bizim yakınlarımızda olduğunu görmekteyiz. Petrol’ün merkezinden uzaklaştıkça petrol satış fiyatında bir yükselme olduğu görülüyor. Ancak Türkiye bir istisna oluşturmakta.

 

Bu listeyi Türkiye sabit kalmak koşuluyla tersten doğru sıralarsak kişi başına milli geliri yüksek ülkelerin arka arkaya sıralandığını görebiliriz. Şu çıkarsamaya göre kişilerin geliri ile petrol fiyatları arasında bir korelasyon olduğunu söyleyebiliriz. Sanırım bu listedeki fiyatlar pompa satış fiyatları. Bunların ithal fiyatı ve vergilerden arıntırılmış fiyatlar ile revize edersek daha sağlıklı yorum yapabileceğiz. Eminim ki Türkiye vergilerden arındırılmış şekilde listenin farklı yerinde yer alacaktır. Bu defa da vergi oranı sıralamasında en altlarda yerini alacağı da açıktır.

 

Resim Kaynak http://www.mytravelcost.com/petrol-prices/

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • dünya petrol fıyatları
  • dunya akaryakıt fiyatları
  • dünyada petrol fiyatları
  • dnya petrol fiyatlar
  • dünya petrol piyasası
Paylaş
  • Halil KARACA

    Vay ülkemin beyni az gelişmiş insanlarının haline,26 yıl anadolunun çeşitli yerlerindeki çeşitli liselerinde hiç bir korkuya aldırmadan ve hiç bir şahsi menfaati düşüğnmeden ,sırf insanlarımızın beynini birazcık olumlu yönde çalıştırbilmek ve ülkemin nakus kaderini kendi çapımda değiştirebilmek için canla başla çalıştım.Ne yazık ki çalışmalarımız yeterli olmamış ki hala ülkem olmayan dindarlık adına yerlerde sürünüyor.Ülkemin insanlarına cennet vaadedilerek cenennemde yaşamaya razı ediliyor.EMEKSİZ ZENGİN OLANIN ,KİTAPSIZ BİLGİN OLANIN ,SERMAYESİ DİN OLANIN REHBERİ ŞEYTAN OLMALI YUNUS EMRE