Dünyanın En Değerli Para Birimi

0
2074

En Değerli Para

Sürekli güncellenen dünyanın en değerli para birimi sıralaması hakkında bir liste yapıp size dünyanın en değerli para birimleri, bize göre en pahalı döviz kurları hakkında bir araştırma yapmak istedik. Bu para birimleri sıralaması oluşturulurken TCMB verileri baz alınarak sıralanma yapıldığını hatırlatıp sıralamanın 1 Ocak 2016 verilerine göre yapıldığını belirtmek isterim. Bu sıralamada en değerli para hangisi tespit etmek kolayken en değersiz para birimini bulmak biraz zordur. Çünkü hali hazırda adını dahi bilmediğimiz bir sürü para birimi bulunmaktadır. Yaptığımız bu sıralamanın amacı tamamen bilgi vermek olup en değerli para Türk Lirası karşısındaki değeri baz alınarak tespit edilmiştir. Yoksa paraların gerçek satın alma gücü paritesine göre ya da bir başka endekse göre oluşturulmadığını hatırlatırız.

En Değerli Para Birimi

kuveyt-dinariTCMB döviz kurlarına baktığımız zaman Türk Lirası karşısındaki dünyanın en değerli para biriminin 9.6380 TL ile Kuveyt Dinarının olduğunu görüyoruz. Açıkçası ilk gördüğümde ben de her ne kadar şaşırdığımı belirtsem de Kuveyt Dinarı Türk Lirası karşısında baz aldığımız diğer para birimlerine göre inanılmaz yüksek düzeyde seyir ediyor. Tabi döviz kurlarının nasıl belirlendiğini bilen birisi olarak bunda talep faktörünün ve ticari ilişkilerde duyulan ihtiyacın öneminin büyük olduğunu biliyorum.
Sıralamamıza İngiliz Sterlini ile devam ederek bu tarihte bir İngiliz sterlini 4,361 TL satış fiyatına sahip. Bu da sıralamamızda bu para birimini ikinci sıraya sokuyor. İngiliz sterlinini takip eden en değerli para birimi ise yabancı olmadığımız Avrupa birliğinin ortak para birimi olan Euro 3,217 liradan işlem görüyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl dolar ve euronun fiyatlarındaki yükseliş sık sık tartışma konusu olmuş ve diğer değişkenlere olan etkisi sıkça eleştiri almıştı.
euroListemize devam ederken euro ile dolar arasına İsviçre frangının sıkıştığını görebiliyoruz. 2,964 fiyatı ile eurodan sonra en değerli para birimi durumunda. Hatırlayacağınız üzere İsviçre, İngiltere ile birlikte Avrupa Birimi parası olan euroya geçiş yapmayarak kendi para birimlerini kullanmaya devam ettiler. Özellikle Fransa ve Almanya’nın bu parayı kullanmasına rağmen İngiltere ve isviçrenin istikrar amaçlı tercih etmemesi yine o dönemin önemli konularından biriydi. Bugün bile hala Avrupa Birliğinde olan ve euroya geçmeyen ülkeler bulunurken Euro’da olmasına rağmen Euro dışına çıkarılması sürekli gündeme gelen Yunanistan gibi ülkelerin de olduğunu görebiliyoruz.dolar İsviçre frangından sonra ise Amerikan Doları 2,948 satış fiyatına sahip. Yani 1 amerikan doları 2,948 TL’ye karşılık gelmektedir. Bunun bir çok anlamının olduğunu hepimiz çok biliyoruz. Hep duymuşsunuzdur 100 Dolar ile Gürcistan, Tayland gibi ülkelerde 1 ay çok rahat yaşayıp tatil yapabileceğinizi. Bunu aynı şekilde bu para birimleri ile bizim ülkemiz için de söylemek mümkün. Bunun dış ticaret açısından çeşitli yorumları bulunmaktadır. Dış ticaret ve döviz kurları arasındaki ilişkiyi anlatan yazımızda detaylı bilgi vererek konuyu ayrıntılı sunmuştuk. Teoride yüksek kurun avantajları ve dezavantajları olduğunu, ithalat üzerindeki etkisi ve yansımalarının yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle en pahalı para birimleri sizler için sadece bir genel kültür bilgisi olarak kalmaması ve teorik olarak ne anlam ifade ettiğini de düşünmeniz gerekir.
Dünyanın en değerli para birimleri sıralamasını maddeler halinde şöyle özetlersek;

en değerli para birimi
en değerli para birimi

1. kuveyt dinarı
2. ingiliz sterlini
3. euro
4. isviçre frangı
5. abd doları
6. japon yeni
7. avustralya doları
8. kanada doları
9. bulgar levası
10. suudi arabistan riyali
11. rumen leyi
12. çin yuanı
13. danimarka kronu
14. isveç kronu
15. norveç kronu
16. rus rublesi
17. pakistan rupisi
18. iran riyali
Konuyu tekrar bir hatırlatmada bulunarak sonlandırmak gerekirse 2016 yılı için yaptığımız dünyanın en değerli para birimleri sıralaması sadece TCMB tarafından paylaşılan döviz birimleri değerlerine göre oluşturulduğunu ve arada başka para birimlerinin de olabileceğini söyleyelim. Tamamen bilgilendirilme amaçlı yayına alınmış bir yazıdır. Başka amaçla kullanılamaz.

Dünyanın En Değerli Para Birimi
2 3

Ne aradılar:

  • kuveyt dinarı neden değerli
  • dünyanın en değerli parası
  • liradam daha degerli para birimleri
  • dünyanın en değerli paraları
  • dünyanın en değerli parası 2016
Paylaş