Düşük Petrol Fiyatının Altında Yatanlar

Petrol dünyada inelastik bir ürün, yani petrol fiyatında değişim olsa bile talep oranında değişim olmayacak. Dünyadaki egemenlik faaliyetleri, siyasi oyunlar, kar maximizasyonu neticesinde fiyatlarda oynaklık görülebiliyor. Üretici ülkelerdeki siyasi oyunlar petrol fiyatlarında düşüş ya da artışa sebep oluyor.

Dünya 1973 yılında OPEC kriziyle karşı karşıya kaldı ve o dönemde fiyatlarda ani yükselme görüldü. Bu fiyat artışının sebebi ABD’nin İsrail ordusuna destek vermesi olarak gösterildi. İsrail’e yardımcı olan ülkelere ambargo uygulandı ve fiyatlar tavan yaptı.

Şimdi ise fiyatlarda kademeli düşüş söz konusu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında 113$ olan Brent Petrol bugün (12 Aralık 2014) 59$ seviyelerinde.

Dünyada petrol fiyatlarını OPEC, ABD, Meksika belirliyor. Ancak dünya petrol üretiminin büyük kısmını OPEC karşıladığı için fiyat belirleme noktasında daha çok söz sahibi. Şimdi fiyatlardaki düşüşün asıl sebeplerine değineceğim;

Rusya’ya koyulan ambargo

Ukrayna-Rusya krizi sebebiyle Avrupa ülkelerinin Rusya’ya ambargo koymalarından dolayı petrol fiyatları kasten düşürülmüş olabilir. Çünkü Rusya petrol üretimi noktasında dünyada söz sahibi ülkeler arasında, saf dışı bırakılmak istenmiş olabilir. Rusya’nın ticaret hacminin % 60’nı petrol oluşturuyor. Bu fiyat düşüşleriyle Rusya’nın ihracatı önemli ölçüde azaldı. Fiyatlardaki ciddi düşüş gelirin tüketicinin elinde kalmasını sağlayacak. Petrol üreticisi ülkeler için kötü bir durum ama diğer üretmeyen ülkeler için olumlu bir durum. Kişiler tüketime yöneleceğinden dolayı bir toplam talep artışı mevcut olacak, bu da petrol üretmeyen ülkeler için refaha giden yol olabilir. Rusya ve petrol üreten ülkelerde fiyatların düşmesiyle birlikte çok ciddi talep azalmaları söz konusu olacak gibi görünüyor. Rusya için işler iyi gitmeyecek gibi duruyor. Yakın zamanda resesyona girebilirler.

 

Amerika’nın kaya gazı çalışmaları

Petrolün bir gün rezervlerinin biteceği endişesine giren ülkeler, petrole alternatif bir kaynak bulmak için yoğun çaba harcıyorlar. ABD de bu kapsamda petrole alternatif olarak kaya gazı çalışmalarına başladı hatta ihraç etme noktasına geldi. Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Enerji Programı Başkanı Ladislaw, ABD’nin ürettiği kaya gazı, kendi kullanımı ve ihraç etmek için yeterli miktarda olduğunu açıkladı. İşte tam da bu noktada OPEC ülkeleri ABD’nin bu ilerleyişini yavaşlatmak ve petrole alternatif bir enerji kaynağı yaratmamak için petrol fiyatlarını kasten düşürmüş olabilir. Kaya gazı küresel dengeleri sarsmaya aday bir enerji kaynağı. ABD’nin kaya gazını dünyaya sunması ve petrolün popülaritesini yitirmesi OPEC ve Arap ülkeleri için bir yıkım olur.

 

Ortadoğu’daki Kargaşa

Petrol fiyatlarının belirlenmesindeki etkenler bahsettiğim gibi üretici ülkelerdeki siyasi oyunlar olabilir. Işid de tam buna örnek teşkil ediyor. Işid Irak petrolü için bir tehdit niteliği taşıyor. Bazı petrol rafinelerine el koyduklarını açıklamaları ve gelecek dönemde o bölgede yapılacak olan yatırımları egale etmeleri bizi ve üretici ülkeleri kaygılandırıyor. Terör örgütünün o bölgede bir karaborsa başlatması ucuzdan petrol satması karşısında OPEC de petrol fiyatını düşürüyor olabilir. Çünkü karaborsayla birlikte Işid çevre bölge ülkelerine petrolü satarak OPEC’e darbe vurdu. OPEC’ de bu talepteki azalmayı engellemek için bir fiyat indirimine gitmiş olabilir.

 

KAYNAKÇA

http://www.dunya.com/abd-kaya-gazi-ihracina-baslayabilir-239652h.htm

 

 

HARUN LEBE

 https://www.facebook.com/profile.php?id=100004954864919

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir