Ekonomi Öğrencilerinin Maruz Kaldığı Gıcık Sorular

2
1398

Bir çok ekonomi bölümlerinde okuyan öğrenci daha mezun olmadan çevresindeki insanların çeşitli gıcık sorularına maruz kalır. Bunlardan bazıları dalga geçmek amacıyla bazıları da aşırı ciddiyetle yöneltilmiştir. Ekonomi okuyanlar bazılarına cevap vermekte zorlanırken bazılarına da artık klişe cevaplar uydurmuşlardır.

Mezun olunca ne olacaksın?

Bence en gıcık soruların başında geliyor. “Mezun olunca ne olacaksın”. Daha üniversiteyi kazandığı ilk günden itibaren bu sorunun cevabını sizden daha fazla merak eden amcalar, teyzeler… Bir mezun olalım da gerisine bakarız. Çünkü gerçekten de ekonomi bölümlerinden mezun olanların ne iş yaptığı bir doktor, öğretmen gibi önceden belli değildir. Bu nedenle bu soruyu merak edenlere cevap verebilmek için iibf mezunu ne iş yapar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

mezun

Euro-Dolar Ne Olacak?

Ekonomi bölümlerinden birini kazandıktan sonra daha birinci sınıfta çevrenizden dolar ne olacak, euro ne olur, borsa da hisse tavsiyesi var mı, tüyo var mı gibi sorular size yönlendirilir. Oysa hiç biri daha iktisada girişte olduğunuzu Smith, Keynes gibi çatlaklarla uğraştığınızı bilmezler.

dolar

Biraz birikmiş param var, ne yapsak?

En sevdiğim sorulardan bir tanesi budur. Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımın kıyıya köşeye atabildiği üç beş lirasını borsa, forex gibi yatırım araçlarında değerlendirme isteği. Oysa bilmez ki bir çok öğrenci maddi sıkıntılardan dolayı eğitimine ara vermek zorunda kalıyor. Ekonomi öğrencileri o kadar bilebilseydi herhalde en zengin öğrenci kesimi onlar olurdu. Oysa belki de İİBF kampüsleri en fakir fakültelerden birisi.

internetten-para-kazanma

Size de yöneltilen bu tür soruları paylaşarak daha kapsamlı bir liste oluşturabiliriz.

Ekonomi Öğrencilerinin Maruz Kaldığı Gıcık Sorular
2 1.5
Paylaş
  • Kenan Gül

    Dedeme iktisat kazandım dediğimde bitirince ne öğretmeni olacaksın diye sormuştu 😀

  • Ebru

    aynı soruları bana da sormuşlardı :)))