Ekonomik Krizlerin Seçimlere Etkisi

Ekonomik krizlerin devletlere ve milletlere verdiği ekonomik zararları daha önce birçok büyük ekonomik kriz atlatmış bir ülke olarak iyi biliyoruz. Yüksek enflasyon, yüksek işsizlik ve düşük milli gelir ile küçülen ekonomi, ekonomik krizlerin en basit sonuçlarıdır. Öyle ki son zamanlarda gerçekleşen birkaç siyasi seçim sonucu da bize ekonomik krizler ile bir bağlantı kurmamız gerektiğini gösteriyor.

Örneklerimizi inceleyerek bir sonuca varacak olursak, uzun zamandan beridir ekonomik kriz içerisinde olan Yunanistan’ı örnekleyerek konuyu inceleyebiliriz. Girdiği ekonomik krizden bir türlü çıkamayan Yunanistanda bu krizden kurtulmak için farklı farklı metotlar denendi. Finans kaynaklı bir ekonomik kriz reel üretimi etkileyince çözümsüz bir yola girdi. Bunun üstüne dönemin hükümetleri çözümü hep kemer sıkma politikalarında yani maliye politikalarında buldu. Para politikası tercihi olarak da üyesi olduğu AB ve IMF’den borç yüklenmesi yaparak kısa vadeli çözmeye çalıştı. Beklediği yardımları da bulmadı değil açıkçası. Önce 2004 Yunanistan seçimleri sonra da 2007 seçimlerinin sonuçları bazı şeylerin işaretini vermişti. Her geçen gün kötüleşen ekonomide her seçim iktidar ve öncü partiler güç kaybederken farklı düşünen klasik politikalardan uzak siyasi partiler dikkat çekiyordu. Bunlardan biri olan Sosyalist Syriza grubu her seçim farklı çevrelerden sol örgütleri bünyesine katarak güçleniyordu. Hep görmüşüzdür Yunanistan’daki öğrenci grupların hoşlarına gitmeyen şeyleri sert bir şekilde eleştirmek amacı ile meydanlara döküldüğünü. Demokratik bir tepki olarak duyarlılık gösteren halk kriz üstüne krize ve kötüleşen ekonomiye de sessiz kalamazdı ki öyle oldu. Son yapılan 2015 seçimlerinde kendilerini sosyalist veya radikal sol olarak tanımlayan Syriza grubu krizi fırsata çevirerek sıfırdan yükselmiş ve nihayetinde başarı elde etmiştir. Belki de bünyesinde barındırdığı gruplardan dolayı hiçbir başarı şansı olmayan grupların bu kriz sürecinde nasıl yükseldiğini görmüş olduk. Tabi ki bu başarıyı sadece eski hükümetin ekonomik başarısızlıklarına bağlamak doğru olmaz ama en etkili neden olarak gösterilebilir. Bu örneği daha önce İspanya ve İtalya’da da görmüştük.

Aslında fazla uzağa gitmeye de gerek yok. Türkiye’de durum daha belirgin bir şekilde gerçekleşti. Mevcut hükümetin iktidara gelmesine kadar Yunanistan’daki gibi 3 büyük ekonomik kriz gerçekleşmişti. Belki de sadece ders kitaplarında görebileceğiniz hiper enflasyon kavramını Türkiye’de yaşayarak öğrenmiştik. Döviz kurları, işsizlik gibi diğer değişkenlerle birlikte çıkılmaz bir hal almıştı. Bu esnada ortaya çıkan bir kurtarıcı her türlü iş görecekti. 1999 seçimlerinde olmayan daha önce iktidar olmamış, ülke yönetmemiş halkın tümünün tanıdığı ama daha önce şans vermediği bir parti 2002 seçiminde yer alarak diğerlerinden farklı vaatlerde bulunarak dikkat çekiyordu. Özellikle o zamanın en büyük ekonomik sorunu enflasyon üzerine yoğunlaşmış politikalarını ona göre hazırlamıştı. Bu durum bugünde değişmiş değil açıkçası. Seçim dönemlerinde AKP adayları o yılları hatırlatmak amacıyla enflasyonu her seçim konuşmasında dile getirmeyi ihmal etmiyorlar. Bence bu ekonomi politikasından çok siyasi bir manevra ve bize ekonomi politikalarının, ekonomik krizlerin siyasi seçim sonuçlarına nasıl etki ettiğini gösteren en güzel örnek.

Yukarıda Türkiye ve komşudan verdiğimiz iki basit örnekten de görüldüğü gibi ekonomi ile yapılan politikanın her zaman başarı göstereceği yönündedir. Bu sadece bu yüz yılda değil çok eskilerden beri aynı şekildedir. Osmanlı zamanında da halk ekonomik krizlerle uğraşırken padişahların zevk ve sefa içinde yaşamlarını sürdürmesi göze batmış birçok defa isyanlar çıkmıştır. Hatta öyle ki tahttan indirilen padişahlar bile olmuştur. Türkiye, Yunanistan, Osmanlı, Çin ya da bir başka ülke, medeniyet her ne olursa olsun, süper güç ABD ya da katliamlarla gündeme gelen Somali, hepsi ekonomik krizlerden nasiplerini almış ve siyasetçileri yanlış ekonomi politikalarından nasibini almıştır.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ekonomik krizlerin etkileri
  • ekonomik krizlerin siyasete etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir