Ekonominin Gözünden Kozmatik

Kozmetik, ekonomi içerisinde geniş yeri olan bir sektör. Bu alanda faaliyet gösteren büyük ve çok uluslu firmalar üretim ve pazarlama faaliyetlerini Türkiye’de yapıyor ve buna karşın azımsanmayacak miktarda yerli firmalarımız da bulunuyor.
Kozmetik sektöründe 46.000’i yeri olmak üzere 170.000 ürün iç piyasada bulunuyor. Sağlık Bakanlığı elektronik bildirim sisteminde görünen firma sayısı 2.659 olarak ve bu alanda istihdam edilen kişi sayısı 14.000 olarak gözüküyor. Doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin % 50’si aktarlarda, % 40’ı parfümeri ve kozmetik mağazalarında ve % 10’u eczanelerde satılıyor. Piyasadaki doğal kozmetik ürünleri, diğer kozmetik ürünlere göre % 30 daha yüksek fiyat ile satılmakta.
Türkiye’de birçok firma ISO 9000 Kalite Sistem Sertifikalarına ve ISO 14001 sertifikasına sahiptir ve bu alanda faaliyet gösteren firmalar Sağlık Bakanlığına kayıt yaptırmak ve her ürünü bildirmek zorunda.
2013 verilerine göre iç pazar büyüklüğünün 14,5 milyar lirayı aştığı ve 3 milyar dolar ihracat, 2,6 milyar dolar ithalat yapıldığı belirtiliyor. Sektörün gelecek yıllar için hedefleri de oldukça pozitif; 2023 için 6 milyar dolar ihracat hedefleniyor.
Geniş bir alanda faaliyet gösteren kozmetik sektöründe kaçak ürünlerin fazla olduğunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclis Başkanı Ahmet Pura, iç pazar büyüklüğü 14,5 milyar lirayı aşan sektörde, sahte ve kaçak ticaretin neden olduğu ekonomik kaybın yüzde 13’ü bulduğunu belirtiyor.

Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir