Ekonomist

0
7146

Ekonomi, iktisat, iktisatçı, ekonomist.. Bu kelimeler hepimizin özellikle ekonomi öğrencilerinin ve ekonomi mezunlarının bir ön ad olarak kullandıkları en çok kelimeler. Bunlar içerisinden genel olarak ekonomist üzerinde durmaya çalışacağım. Ekonomist kimdir,  ne kadar maaş alır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Sen nereden biliyorsun diye soranlar için Ankara’da dayısı olanlar gibi benim de İstanbul’da bir kaç ekonomist arkadaşım var (ona göre).

Ekonomist Kimdir? Genel olarak ekonomi bölümlerinden mezun olmuş kişi değildir bir kere. Ekonomist olmak başlı başına bir meslekte değildir. Ekonomist genel özellikleri barındıran bazı konularda özellikle makro ekonomi ve türev araçları konusunda uzman kişilere denir. Yani bir ekonomi öğrencisi dövizin seyrini tahmin edemezken bir doğrudan nokta atışı yapabilir. Tabi herkes çalışarak bu bilgiyi sağlayabilir.  Hatta espri olsun diye dün öngördüklerinin, bugün neden gerçekleşmediğini, yarın açıklayabilen insanlara ekonomist denir şeklinde de kullanılabilir çünkü dedikleri gerçekten doğru.  İşe bir espiri de ben katarak  ekonomi bölümlerinden mezun olduktan sonra bu şartlarda işsiz kaldığını ve neden işsiz kaldığını anlayan eğitimli kişi olarak da nitelendirebiliriz

Kısaca ve Wikipedia tanımı ile Ekonomist (iktisatçı): Kaynakların insan ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde kullanılmasını, sınırsız insan ihtiyaçlarından kıt kaynaklarla karşılanacak olanların belirlenmesini, ihtiyaçları karşılayacak mal ve hizmetlerin üretiminde kaynakların en iyi şekilde dağıtılmasını, üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü konularında çalışan kişidir.

ekonomist
ekonomist

Ekonomist Maaşı ne kadar? Bu çok göreceli bir kavramdır. KPSS’den ekonomist kadrolarına girdiğiniz zaman ortalama asgari ücretin 2 katı kadar maaş alabilirsiniz. Ancak bir özel kuruluşta ekonomist sıfatı ile girdiğiniz zaman ya da bir ekonomist olarak yönetici pozisyonunda çalışırsanız maaşınız oldukça yüksek olacaktır. Tabi bunun için yukarda saydığımız gerçek anlamda  özelliklerini taşımış olmanız çok iyi bir kaç yabancı diliniz ve inanılmaz donanımlarınız ve referanslarınız olması gerekir.

Peki nasıl tanırsınız? Ekşisözlük ekonomist aramasında denk geldiğim bir yazar tanım olarak ekonomist hakkında şöyle yazmış(olduğu gibi kopyalıyorum):  koyu renkli genelde lacivert takim elbise, kesinlikle beyaz gomlek giyer , italyan modeli ayakkabi, pahali ama rolex olmayan bir saat (dijital olmaz, altin kesinlikle olmaz, deri kayisli olabilir), genc ise kisa kesilmis siyah  orta yaşın üstünde genç  ise yine kısa kesilmiş beyaz sac (illa ki beyaz olacak, cxo’lar kel olabilir), kunye – kolye vs. aksesuar asla olmaz (sadece evlilik yuzugu veya akademi-universite-lise yuzugu olabilir) ceket yakasina cemiyet-kulup-parti rozeti takilmaz, sadece madalya-nişanlar takilir, mutlaka bati avrupa mali* bir makam arabasi -ama sofor olmayacak, kendi kullanacak-(borsa calisanlari icin bmw 7 serisi sarttir), duvarlarin arkasini goruyormus izlenimi veren sert, garip bir bakis ve “ulan gercekleri soyliyim de hepiniz zengin olun di mi? yemezler…” manasinda hafif ukala bir tebessüm yaparlar. viski bardaği : istege bagl, metal kutuda satilan su tuhaf sigaralardan kullanır.

Bunlara ek olarak tek bir şey daha var, en önemli özellikleridir ama o asla söylemezler, buyuk sırdır, sadece kendileri bilir… dikkatli bakin, gerçek anlamda , piyasadaki en büyüklere bakin; hepsine bakin, ortak bir nokta fark edeceksiniz…

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ekonomist maaşları
  • ekonomistler ne kadar maaş alıyor
  • iktisatçı maaşları
  • ekonomistler ne kadar maaş alır
  • ekonomist ne kadar maaş alır
Paylaş