Ekonomi’yi Seviyor Musunuz? Neden Ekonomi?

Çok küçüktüm ve benim küçüklüğüm tam da 1994 ve 2002 yılları arasında geliyor. Yani o günlerden bir şeyler hatırlayacak ve kendi benliğimin oluşacağı yıllar. Artık zihnim yavaş yavaş olayları ayırt edebiliyordu. İşte tam bu yıllar arası sonradan öğrendim ki Türkiye’nin ekonomik anlamda en karmaşık yılları. İşte bu yıllar haberler sürekli krizlerden bahsediyor, enflasyon rakamları, intiharlar, bankaların iflasları halkların mağduriyetleri dillendiriliyordu.. Bu bir çoğumuzun aldığı ekonomiye giriş dersine giriş aslında. Böyle bir süreçle biz ekonomiye giriş yaptık. Daha sonra hiç aklımda yok iken kendimi bilmiyorum neden (sanırım mecburiyetten) kendimi iktisat fakültesinde buldum ve ekonomi ile iç dış olmaya başladım. Tabi fakültedeyken birkez daha 2008 Krizi ve Avrupa ve Amerika kaynaklı resesyonlar ülkemi etkiledi. Ben bu defa çocukluğumdaki gibi olayları haberlerden öğrenmiyor bir fiil krizi yaşıyor ve kendimce yorumluyordum. Artık iyice ekonomi ile içli dışlı olmaya başlamıştım. yıllar geçti… Hala ekonomi ile ilgiliyim o kadar olumsuzluğa rağmen ekonomiyi hala seviyorum bu arada tabi ekonomi mezunu olarak piyasada ekonomist diye geziyorum ancak henüz bir işim, aktif çalışma hayatım yok. Buna rağmen her gün açıp gazetelerin ekonomi sayfalarını karışıtırıyorum. Takip ettiğim yazarların ekonomi görüşlerini inceliyor piyasayı etki eden kurumların raporlarını ve verilerini inceliyorum.

I love Economics
I love Economics

[poll id=”3″]

Ekonomiyi seviyorum. Çünkü artık ekonomi benimle bütünleşik bir şey halini almış. Her gün para kelimesini ya da dolar simgesini görmeden borsadaki alıştığımız paritelerin değişimlerini kırmızı ok düşüş yeşil ok yükseliş anlamına geldiğini tekrar öğreniyorum.. Artık ekonomi deyince sadece döviz hareketlerinin çok ta önemli olmadığını biliyorum.

Ekonomi benim için bir hayata bağlanma nedeni artık. Kitap kurdu birisi için kitap ne ise benim içinde ekonomi o artık ekmek, su gibi zorunlu bir ihtiyaç halini almış durumda..

Bilmiyorum ben mi olayı çok abartıyorum yoksa siz ekonomiye ilgi duyanların hepsinde aynı duygular var mı?

Siz ekonomi’yi seviyor musunuz? Mutlaka seviyorsunuzdur ama neden? Belkide benim gibi mecburiyetten işin içindesiniz ama buna rağmen neden hala o alandasınız?

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • ekonomiyi neden sevmeliyiz
  • iktisat sevmek

“Ekonomi’yi Seviyor Musunuz? Neden Ekonomi?” için 2 yanıt

  1. Ekonomiyi sevmem sebebimi anlatabilmem için,sanırım çocukluğuma dönmem gerekiyor.Henüz küçük bir çocukken hemen hemen hepimizin sık sık duyduğu sözlerin başında babalarımızın aldığı aylığın yetmediği ve haber bültenlerinde yer alan ekonomik kriz sözüdür.Babam aylığı aldığını yine bu ayda paranın yetmediğinden,hayat pahalılığı ve zam diye hiç bilmediğim tabirler kullanıyordu.O günlerde hep merak ederdim.Kriz nedir?Zam nedir?Hayat pahalılığı nedir?Zamanla büyüdük büyüdükçe bu kavramlar hayatımdan hiç çıkmadı.Benzer tümceleri duyuyordum.Lise çağlarıma gelmiştim.Bir gün Türkçe öğretmenimiz hayallerimizi sordu.Arkadaşlarım tek tek anlattılar sıra bana geldiğinde ben,devlet yönetimini anlamak ve siyasete girmek istiyorum dedim.Öğretmenim diğerlerinin aksine bana sebebini sordu.Ben de ona ekonomi dedim…Enflasyon canavarı diye bir şey var,para dedikleri bir şey var.Olsa bir dert olmasa bir dert bunu anlamıyorum.Tüm bunları anlayıp çözmek istiyorum tüm bu sorunları.Ve böylece ben de ekonomiye karşı bir sempati başladı.İlerleyen yıllarda Üniversitede Kamu Yönetimi okumak suretiyle hem ekonomiyi hem de siyaseti öğrenmiş oldum.

  2. Ekonomiyi seviyorum. Çünkü içinde hem düzen hem de karmaşa var. İçinde insan var çünkü. İnsan davranışları var ve insanın davranışları gerçekten karmaşık. Ekonomi işte bu karmaşık insan davranışlarını ekonometrik ve matematiksel denklem ve modellerle somutlaştırmaya çalışır. Ekonomiyi bu yüzden seviyorum. Bir de, sadece bireyler değil, firmalar ve hatta devletler bile ikili ilişkilerinde ekonomiyi temel alırlar. Firmaların sürekli kar maksimizasyonu peşinde koşması, bir şekilde üretici dengesini yakalamaya çalışması hep ekonminin konusudur. Bilindiği gibi devletler de hem iç hem dış ekonomik dengeyi tutturmak isterler. Bu olmadığı zaman krizler ve karmaşalar kapıda demektir. İşte ekonomi hem denge hem dengesizliğin kendince tarifini yapmaya çalıştığı için ekonomiyi seviyorum. Son olarak ben ekonomi mezunuyum. Ama az ama çok bildiklerimle ülke ekonomisine yön vermeyi istiyorum. Bu yüzden ekonomi hakkında daha çok şey öğrenmeyi hedefliyorum. Benim ekonomiyi sevme nedenlerim bunlardır. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir