Şeytanın Pisliği (Enerji Yazı Dizisi)

Enerji yazı dizisinin ikincisi ile devam ediyoruz. Evet, geçen sefer biraz yüzeysel bir tanışma yazısıydı bu ve bundan sonrakiler, böyle olmayacak elbette.Daha ekonomik, daha bilimsel, daha derin bir dizi olacak ya da olmalı diye düşünüyorum.petrol
Enerjinin, uğruna savaşlar çıkaran kaynağı, petrol. Evet işe buradan başlamak gerekiyor. Şöyle bir göz atmak gerekirse;
Dünya petrol rezervlerinin tamamı 234,3 milyar ton, bunun yaklaşık % 18′ i (46, 30 milyar ton) Venezuela’ dan ihraç ediliyor, hemen ardından %16,1 (36,5 milyar ton) ‘lik payı ile Suudi Arabistan geliyor.Yani ilk beş Venezuela, Suudi Arabistan, Kanada, İran ve Irak’tan oluşuyor.Zaten dünya toplam enerji arzı 12,717 milyon ton petrole eş değer bunun %32,4’ ü petrol arzı.Dikkatinizi çekmiştir diye umut ediyorum, İran ve Irak hemen yanımızda. International Energy Agency Başekonomisti Fatih Birol ”Irak’ın GSMH’sı 15 yıl içinde Suudi Arabistan kadar olacak ” öngörüsünde bulunuyor. Yani hemen yanımızda bir Suudi Arabistan olacak demektir.Özellikle İran’ın katkısının azaldığı dönemlerde, Irak artan üretimi ile petrol fiyatlarını bastırıyor diyebiliriz.Bu işin arz cephesi, peki talep cephesi ne durumda?
Dünya toplam petrol talebi yaklaşık olarak 4 milyar ton. Bu talebin %31’lik kısmı Asya Pasifik ülkelerince tüketiliyor.Dünyanın toplam enerji talebi 8,677 milyon ton petrole eş değer, bunun %42 ‘lik kısmı da yine petrol talebi.
Son bir istatistiki veriyi de Türkiye için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Dünya ve Türkiye’ de Enerji Görünümü Raporu’ndan alalım.2011 yılı petrol üretimimiz 2.285.103 ton,ithalatımız 27.722.652 ton ve ihracatımız7.651.773 tondur. Petrol Türkiye’nin enerji talebi içinde %27’lik paya sahiptir.Petrol tüketimimiz günlük 694 bin varildir. Bu Dünya toplam petrol talebi içinde %0,8’lik bir pay demektir.
Şimdi gelelim asıl konuya. Halen bu sayfada bu yazıyı okuyorsanız ”petrol neden önemli? ” diye sorma evresini tamamlamışsınız demektir.
Bir ekonomiden bahsetmeye başladığımızda öncelikle arz miktarına, talep miktarına bakar, arz ve talebi değiştiren unsurlarından bahsederiz.Yukarıdaki verilerden arz miktarının talep miktarını çoktan aşmış olduğunu görüyoruz. Bu durumda fiyatların şimdikinden çok daha düşük olması gerekiyor. Burada karşımıza OPEC çıkıyor. 1960 yılında İran,Irak, Kuveyt ve Suudi Arabistan tarafından oluşturulmuş Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü. Uzun yıllar düşük fiyattan işlem görmüş petrol fiyatını, ”arz etmenin gücü” nü kullanarak epey yükseltmiş olan bu örgüt 1972-82 gibi ekonomi için çok uzun olmayan bir süreçte %750 gibi arttırmayı başarmış.Üstelik ” petrol, şeytanın pisliğidir.” diyen de bir kurucu başkanı var. Oldukça değerli bir pislik olsa gerek !
Yine bir ekonomiden bahsetmeye başladığımızda işin içine siyaset, kanunlar ve politika yapıcılar girer. Geçtiğimiz hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldığı bir panelde şöyle bir ifade kullandı:
” Enerjinin siyasete, siyasetin enerjiye yük olduğu zamanlar vardır.” Sanıyorum OPEC’ de 1970-80 döneminde yaşayan tüm insanlığa epey ağır yük olmuş.
”Türkiye’ de petrol ile ilgili neler yapılıyor? ” sorusu gelmişti, takdir edersiniz ki petrol ile ilgili ancak arama yatırımı arttırılabiliyor. Şu an Türkiye’ de petrol ve doğalgaz arama yatırımı 1,4 milyar dolar.Kendi petrolümüzü bulmak için yerli sismik arama gemisinin inşaasına başlandı, Karadeniz ve Akdeniz’ de umutla petrol arıyoruz.
Petrol ile ilgili söylenecek daha çok söz var elbette, sizin soru ya da görüşlerinize göre şekillenecek ikinci bir petrol yazısı daha yazılabilir. Ayrıca ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum Schneider Electric Enerji Üniversitesi oluşturmuş. www.myenergyuniversity.com adresinden online ders alabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Merve Kodabey
* İstatistik verileri BP Statistical Review of World Energy June 2012 ‘den alınmıştır.

Şeytanın Pisliği (Enerji Yazı Dizisi)
1 5

Ne aradılar:

  • petrol adı şeytanın pisligi
  • petrole şeytanın pisliği kim dedi
  • şeytanın pisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir