Vefalı Enerji: Kömür ( Enerji Yazı Dizisi)

Merhaba,

Sanıyorum herkes hayatının bir döneminde o dumanı üstünde kestaneye duyduğu özlemi hatırlayıp, sobalı evleri hasretle yad etmiştir.Sobalı evlerin giderek azalması yerine yeni kaynakların gelmesiyle birlikte o koku silindi hafızalarımızdan. Biraz hatırlayalım istedim.Tahmin ettiğiniz gibi kömürden bahsediyorum.

Endüstriyel proseslerde buhar üretmek, demir-çelik imalatında kullanılmak, elektrik üretmek ve kısmen de ısınmak için talep ediyoruz kömürü. Bunun içinde en önemli pay elektrik üretiminin, dünya elektrik üretiminin yaklaşık %40′ ı  kömürden sağlanıyor.Enerji alanında rezervi yaygın olarak bulunan ender kaynaklardan biri. Toplam dünya rezervi 860.938 milyon ton, birinci sırada görmeye alışık olduğumuz ABD  %27,6′  lık payı ile bulunuyor, ardından Rusya %18,2 , Çin %13,3 ile, Avustralya %8,9 ve nihayetinde %7 ile Hindistan bulunuyor.Kömür rezervleri açısından Orta Asya ülkeleri içinde dikkate değer tek ülke Kazakistan %3,9 ‘luk bir paya sahip.Peki üretim ve tüketimi birlikte ele alırsak nasıl olur? Şöyle bir tablo oluştu:
kömür
Özellikle Türkiye’ yi görebilmek adına tablonun tamamını aldım.Türkiye her zamanki gibi ürettiğinden fazlasını tüketiyor. Çünkü Türkiye’ de kömür demek linyit demek. Dünya ölçeğinde orta düzeyde linyit üretiyoruz, taş kömüründe ise alt düzeyde olarak adımız geçiyor. Zaten linyit verimlilik açısından son derece düşük ve oldukça geniş alanda bulunuyor. Yanı sıra termik santrallerde düşük verimlilik ve nem oranının fazla olması nedeniyle kullanım sırasında en alt sırada yer alıyor.Üstelik şu an ülkemizde bulunan kömür kaynaklarının sadece %37′ sini değerlendirebiliyoruz. Yeterli çalışmalar ve araştırma geliştirme faaliyetleri sürdürülürse önümüzdeki yıllarda daha verimli hale gelebilir diye düşünüyorum.
Konuyla ilgili görüş, soru ve fikirleriniz benim için önemli.

Görüşmek üzere.

Merve Kodabey

Vefalı Enerji: Kömür ( Enerji Yazı Dizisi)
1 5

“Vefalı Enerji: Kömür ( Enerji Yazı Dizisi)” için 2 yanıt

  1. Kömür tüketiminin hane bazında tüketilmesini azaltırsak hem kömüre bağlılığı azaltmış hemde hava kirliliğini düşürmüş oluruz.Elinde olan fazlasını tüketme eğilimi gelişmekte olan bir ülkenin vazgeçilmez bir seçeneği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir