Enerji

Ekonominin unutulmuş, belki bir kenara atılmış ya da daha çok mühendislik tarafıyla ilgilenilmiş bir yanı enerji. Bugün pek çok ekonominin lokomotifi, hem refah vaat eden hem de arz ve talep güvenliği nedeniyle zaman zaman tehdide dönüşebilen bir olgudan bahsediyorum.
Dünyada 1.4 milyar insanın henüz enerjiden haberi yokken diğer tarafta yeni enerji kaynaklarını kullanıma açan ülkelerin olması, kurulu güçlerini artıran ekonomilerin varlığı, artan refah düzeyiyle birlikte bireylerin enerji talebinin artıyor olması aslında enerjinin gelişmekte olan ülkeler için ne denli önemli olduğunu anlatıyor bize.
Makro düzeyde; uluslararası enerji aktörleri 2050 yılına kadar tükenmeyecek bir toplam rezervden bahsediyor, Türkiye gibi pek çok ülkede enerjinin verimli kullanımı, enerjinin arz ve talep güvenliği ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor,enerji talebinin yoğun olduğu saatlerde atıl kapasiteler devreye giriyor, enerji yatırımları sübvanse ediliyor,uzmanlar raporlar yazıyor, sektör bilgileri sunuluyor, petrol fiyatları biraz yükselsin içtiğimiz suyun fiyatı yükseliyor. Kimi zaman enerji- siyaset ilişkisi öyle  perçinlenmiş oluyor ki ülkeleri savaşa sürükleyebilecek kadar, bazen de tek başına mühendislik ve ekonomiden ibaret kalıveriyor.ekonomi-enerji
Mikro düzeyde baktığımızda 1 saatlik elektrik kesintisinde ”yoksunluk krizi” geçiriyoruz, kesinti uzadıkça tepkimiz de şiddetleniyor. Elimizden bırakamadığımız cep telefonları, tablet bilgisayarlar mükemmel derecede enerji tüketiyor, artan refah düzeyimizle birlikte toplu taşıma araçlarına olan talebimiz azalıyor, şahsi araç talebimiz artıyor, bunun gibi daha pek çok bağımlılık unsuru sayılabilir.
Enerji hayatımızda bu kadar büyük bir yere sahipken enerji üretim ya da depolama tesislerine tepkiler her geçen gün daha da şiddetleniyor. Burada sanıyorum bir fırsat maliyeti doğmuş oluyor. Enerji sektörü üreticileri için fiyatların düşük, tüketicileri için yüksek bulunduğu bir sektör olarak karşımızda duruyor.

Enerji ilgili naçizane bilgilerimi sizin de katkınızla sunabilmek adına aranıza katılmış bulunmaktayım. Yorum veya iletişim bölümünden her türlü soru, görüş ve eleştirilerinizi gönderebilirsiniz. Görüşmek üzere.

Merve Kodabey

Enerji
1 5

Ne aradılar:

  • enerji ekserji ergonomi estetik ekonomi 6 episode
  • enerjinin ekonomideki yeri

“Enerji” için 2 yanıt

  1. Bu sadece bir giriş yazısı, ilerleyen günlerde sorduğunuz konularla ilgili yazılar gelecektir.

  2. Yenilenebilir enerjiyle ilgili fikirleriniz nelerdir? Dünyanın bu konudaki istikameti nedir? Türkiye’nin bu alanda kayda değer bir potansiyeli var mıdır ve konuyla ilgili neler yapılmaktadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir