Enflasyon Oranı ve Ücretler- Enflasyon Farkı

2013 yılı enflasyon oranı açıklandığında aşağı yukarı yükseleceğini bekliyorduk. Ancak ne kadar yükseleceği konusunda endişeler vardı. Çünkü 2013 yılı bir çok kriz ile geçmişti. Neticede 2013 yılı enflasyon oranı %7.40 olarak gerçekleşti. Bu enflasyon oranu ne merkez bankası tarafından tahmin edilebilmişti, ne de revize edilmesine rağmen yinede öngörülebilmiş bir enflasyon oranıydı. Yazının sonundaki ekten beklenen ve gerçekleşen enflasyon oranlarına ait tabloyu inceleyebilirsiniz.

Benim bu yazıda değinmek istediğim 2014 enflasyon farkına ilişkin. Bildiğiniz üzere enflasyon sepeti bir çok maldan oluşmaktadır, günlerce düşünseniz aklınıza gelmeyecek bir mal bileşiminden oluşmaktadır. Neyse bu mallardan oluşan enflasyon sepeti sonrası mallardaki fiyat değişimleri baz alınarak oluşturulan enflasyon rakamı bizim ücretlerimizin, stok değerlerimizin, yani paramızın ne kadar eridiğini de göstermektedir. Bu nedenledir ki yapılan maaş zamlarının ve belirlenen faiz oranlarının enflasyon oranından düşük olmaması beklenir. İşverenler işçilerine, devlet ise memurlarına bu oran göz önüne alınarak zam yapar. Asgari ücret konusunda ise nasıl belirlendiğini açıkçası bilmek çok zor, ne enflasyon baz alınıyor ne açlık ya da yoksulluk sınırı. Hatta insanları tembelleştirdiği için düşürülmesi dahi gündemde o ayrı bir konu tabi. Tekrar ücretlere dönersek en düşük enflasyon oranı kadar zam alan bir çalışan en kötü eline geçen paranın geçen yıla göre erimediğini düşünebilir.  Böylece mutlu olması beklenir.  Ancak pekte öyle olmamaktadır. Hatta enflasyon oranı kadar yapılan zamma kadar insanların neden hala mutlu olamadıkları ise eleştirilir.

Peki durumun detaylarına girersek; Siz hiç Kişisel Enflasyonunuzu Hesapladınız mı? Nedir bu kişisel enflasyon? Kişisel enflasyon sadece aylık ya da yıllık olarak sizin tükettiğiniz ürünlerin fiyat değişimini yansıtan enflasyon oranıdır. Bu konuda kendisine teşekkür ediyorum Bigpara internet sitesi Sizin Enflasyonunuz adında bir uygulama başlatmış ve kendi tükettiğiniz malları seçerek kişisel enflasyonumuzu belirleme olanağı sunmuştur. Tabi herkesin tükettiği mallar farklıdır ancak ben ortalama bir mal bilieşiminden oluşan ve bir ailenin bir ay boyunca tüketmek zorunda olduğu malları sepetten seçtim ve şunları belirledim: Ekmek, Makarna, Domates, Patates, Mercimek, Çay, Toz Şeker, Su Faturası, Elektrik Faturası, Doğalgaz, Yumurta ve işe gidebilmek için Dolmuş Ücreti. ..  Sanırım bu malların bileşiminde itirazı olan yoktur çünkü herkesin tüketmek zorunda olduğu mallardır.

Peki sadece bu mallardan oluşan enflasyon oranı kaç çıktı dersiniz: % 20.75 . Yani bu malları tüketerek hayatınızı idame ettiriyorsanız geçen yıla göre yüzde 20 daha fazla harcama yapmanız buna bağlı olarakta en az yüzde 20 daha fazla gelir sağlamanız gerekecek.. Peki hatırlarsanız yüzde 3 artı 3, yüzde 5 artı 5 gibi yapılan zamlarda, daha çok memur zamları, ve bir de üstüne 0.53432484632(sallama rakam)  gibi enflasyon farkları konularak oluşturulmuş maaş zamları neticesinde bu oranı bulmayan ücret artışları sizce etkili olur ve en az geçim imkanı sağlar mı?

enflasyon

Sizde kendi enflasyon oranınızı hesaplamak istiyorsanız ya da yukarıdaki verilerin doğruluğunu kontrol etmek istiyorsanız Lütfen Bigpara internet sitesindeki Enflasyon Analizi sekmesinden gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz. Yukarıdaki yapılan analizler tamamen bigpara com internet sitesindeki uygulamaya göre yapılmıştır rakamların Tüik tarafından açıklandığı tahmin edilmiştir.

enflasyon-orani

 

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • enflasyon oranı
  • beklenen enflasyon ve gerçekleşen enflasyon
  • brüt ücrette enflasyon fark oranı
  • bu ay enflasyon oranı kaç çıkar
  • zahire enflasyon oranı 203

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir