Enflasyon Sepeti Nedir Enflasyon Sepetinde Neler Var

Bildiğiniz üzere enflasyon sepeti  açıklanan rakamları belirlemede kullanılan bir mallar bileşenidir. Peki enflasyon sepetinde neler var bir bakmak gerkirse; aklınıza gelebilecek bir çok ürün yer alır. Temel gıdadan eğlenceye, tıp, sağlık, incik boncuk gibi yüzlerce kalem enflasyon sepeti içerisinde yer alır. En son enflasyon sepeti 2015 yılı değerlendirilmiş ve 2016 yılı için revize edilerek baz mal grupları eklenip, bazıları çıkarılmıştır.

En son 2015 yılı için güncellenen en enflasyon sepeti için bir çok malın dahil edilip bazılarının çıkarıldığını biliyoruz. Enflasyon sepeti, enflasyon rakamları açıklanırken fiyat değişiklikleri araştırılan ve o değişiklikler üzerinden enflasyon rakamları belirlenen belirli malların olduğu mal sepetidir. Enflasyon sepeti içerisinde bir çok zorunlu malın yanı sıra hiç aklımıza gelmeyen mallarında olduğu dikkat çekmektedir.

Daha önce enflasyon için daha detaylı bilgi vermeye çalışmış enine boyuna inceleyerek hangi türleri olduğunu, enflasyon hesaplama kalemleri ve enflasyon nasıl hesaplanır gibi ayrıntılara yer vermiştik. Asıl konumuz olan enflasyon sepetinde neler var dönmek gerekirse aşağıda güncel enflasyon sepeti listesini paylaşmaya çalıştık. Kaynak olarak şu anki TÜİK listesini kullandığımızı belirtelim.  Lütfen ödevlerinizde ve araştırmalarınızda kullanacağınız zaman TUİK tarafından belirtilen en güncel enflasyon sepetini dikkate alınız.

enflasyon-sepeti
Not: listenin sadece bir kısmı alınmıştır. Tüm enflasyon sepetinde neler var öğrenmek için lütfen TÜİK’in açıkladığı güncel enflasyon sepeti listesini kontrol ediniz.

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • enflasyon sepetinde neler var
  • enflasyon sepeti
  • enflasyon sepetinde neler var 2015
  • enflasyonu belirleyen ürünler
  • enflasyon sepeti nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir