Enflasyon: Yeniden Hortladı (Mı)

Yazının başlığını TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamının %10’a yaklaşmasından duyulan endişe nedeniyle, bu şekilde seçtim.

Aslına bakarsanız, endişe etmemek elde değil. Çünkü bu ülke, 91 yıllık hayatının neredeyse 40 yılını yüksek enflasyon, çift haneli ve hatta bazen de üç haneli enflasyonlarla boğuşmakla harcadı. Uzunca bir zaman, paranın gerçek anlamda “pul” olduğu dönemler yaşandı. Merkez Bankası’nın siyasi otoritenin arka bahçesi olduğu dönemlerde, Hazine’nin borçlarının ödenmesi için (nasıl bir ödemeyse hala anlamış değilim) bu kuruma borç para vermesi ki, buna daha kısa tabiriyle monetizasyon (para basımı) denir, enflasyonu tetikleyen en güçlü faktör olmuştur. Bu faktör nedeniyledir ki yakın zamana kadar bol sıfırlı bir para birimine sahiptik.

Sadece bu saydıklarımız enflasyona neden olmadı. Zamana ve olayların akışına ters olarak alınan hatalı ekonomik kararlar, Türk insanına yüksek enflasyonu yaşatarak, insanımızın belini büktü. Hatırlayın 5 Nisan 1994 kararlarını. Hatırlayın o zaman yaşananları. Ne kadar olmuştu enflasyon oranı? Yüzde 125. Bu ne demek? Bizce hiperenflasyonun ta kendisi.

2000 ve 2001 krizleri, başlangıçları farklı noktalarda olsa da, enflasyonun tavan yaptığı yıllardı, hatırlayın. Finansal istikrarı sağlamaya çalışan çabaların, finansal istikrarı ama isteyerek, ama istemeyerek bozduğu dönemlerdi. Gerçek anlamda bankacılığın olmadığı, TCMB’nin de siyasi otoriteden bağımsızlığını alamadığı dönemlerdi. Yüksek enflasyon ve bu bunaltıcı ekonomik ortam, zihnimizde, 2000’li yılların başında dönemin Başbakanına yazar kasa fırlatan esnaf motifi ile kazındı.

Mevcut iktidarın ilk görev yıllarında da yüksek enflasyon hakimdi ancak, sıkı para ve maliye politikasını başarılı derecede uygulayacak, altyapısı ve aldığı eğitimi buna müsait bir kadro vardı. Nitekim bu kadronun çalışmaları sonuç verdi ve 1 Ocak 2005 yılında ülke olarak bol sıfırlı TL taşıma rezaletinden kurtulduk ve uzun zaman boyunca görülen yüksek enflasyonun etkilerinin kırılması, tek haneli enflasyon rakamlarını görür olduk ve güvenilir bir ekonomik ortamı nasıl bir şeymiş, öğrendik.

Son zamanlarda ise sanki, sıkı para ve maliye politikasından ve fiyat istikrarını sağlama fikrinden kısmen de olsa, vazgeçilmiş gibi görünüyor. T CMB’nin asıl amacı olarak kamuoyuna bildirilen fiyat istikrarını sağlama ve koruma amacı, son dönemde yaşanan faiz ve enflasyon artışı ile sekteye uğramış durumda. Bu durum, ama konjonktürel şartlardan ama kötü idare edilen ekonomiden kaynaklanıyor olabilir. Fakat ortada bir gerçek var ki, son açıklanan Mayıs ayı enflasyonu artık enflasyonun eskisi gibi tek haneli olmadığını gösterir şekilde çıktı. Tahminlerin üstünde çıkan enflasyon, piyasaya olumsuz sinyaller gönderdi. Belki de bu olumsuz sinyallerin etkisi nedeniyledir ki, 2 ya da 3 Temmuz sabahı açıklanacak enflasyon rakamı çift haneli olacaktır diye tahmin ediyorum. %10 sınırını ama az ama çok geçer. Bu önemli değil. Önemli olan,enflasyon eğer yüksek çıkarsa, ekonomi yöneticilerinin ve uyguladıkları politikaların sorgulanıp sorgulanamayacağıdır. Zira bu kadar kötü bir ekonomik yönetim, 3.dünya ülkelerinde bile yok. Bu öyle bir yönetim ki, bizi yukarıdaki soruyu sormaya itti.

Ey enflasyon! Hortladın mı?

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • helikopter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir