Sanayi üretimindeki artış, büyüme umutlarını güçlendirdi

odulYılın ikinci üç aylık dönemindeki sanayi üretimi, ilk üç aya kıyasla daha iyi. Buna dayanarak, ikinci çeyrekteki ekonomik büyümenin birinci çeyrektekinden daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

Sanayi üretimi, Haziran ayında herkesi şaşırttı ve piyasa beklentilerinin üzerinde bir performans sergiledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 1,4 artarken, takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 artış kaydetti. Yıllık artış, yüzde 2,8 olan piyasa tahmininin oldukça üzerinde.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre, sanayinin alt sektörlerindeki durum ise şöyle:  Haziran ayında bir önceki aya kıyasla, “madencilik ve taşocakçılığı” sektörü endeksi yüzde 1,7, “imalat sanayi” sektörü endeksi yüzde 1,4, “elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı” sektörü endeksi yüzde 0,6 artış kaydetmiş.

Toplamda yüzde 4,2 artış kaydeden, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde de alt sektörlerin yıllık performansı şu şekilde: “Madencilik ve taşocakçılığı” sektörü endeksi yüzde 2,1, “elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı” sektörü endeksi yüzde 0,5 azalmış, “imalat sanayi” sektörü endeksi ise yüzde 5,4 artmış.

Yani, Haziran ayında sanayi üretimini yukarı taşıyan alt sektör, aylık bazda “madencilik ve taşocakçılığı”, yılık bazda da “imalat sanayii” sektörü olmuş.

Sanayi üretiminin Temmuz ayında da iyi bir performans sergileme ihtimali mevcut. Bunu destekleyen önemli verilerden biri, imalat sanayii kapasite kullanım oranı. Oran, temmuz ayında yüzde 75,5 ile yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Bu seviye aynı zamanda 2011 Aralık ayından bu yana görülen en yüksek oran.

Acaba bu sonuçların ardından, ikinci çeyreğe ait büyüme rakamı ne olur?

Hatırlanacağı üzere, ilk çeyrekte iyi bir performans gösteremeyen sanayi üretimi, Nisan’da nispeten olumlu bir gelişme (Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4, bir önceki aya göre yüzde 1,3) kaydetmiş, ancak Mayıs’ta hava bozulmuş aydan aya yüzde 0,6’lık daralma, yıldan yıla ancak yüzde 1,0 artış göstermişti. Fakat Haziran’daki durum Nisan ayındakinden de iyi çıktı.

Sonuçta ikinci üç aylık dönemde, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki gelişme, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,9 artış oldu. Bir önceki çeyreğe göreyse yüzde 1,2 artış söz konusu.

Hemen hatırlatalım, bu yılın ilk çeyreğindeki GSYH büyüme hızı, yüzde 3,0 olmuştu.

Tablodan da görüleceği üzere, yılın ikinci üç aylık dönemindeki sanayi üretimi, ilk üç aya kıyasla daha iyi. Ve diğer bileşenleri hariç tutup sadece sanayi üretimi verisinden hareket edecek olursak, ikinci çeyrekteki ekonomik büyümenin birinci çeyrektekinden daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Tabii ki, sanayi dışı sektörler ters yönde bir sürpriz yapmaz ise…

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ GELİŞME (2013 / %)
                               Yıllık     Aylık
Ocak                     1,9          2,3
Şubat                    4,4          1,5
Mart                     1,4          -0,9
Nisan                    3,4          1,3
Mayıs                   1,0          -0,6
Haziran               4,2           1,4
 
Twitter: @Kadir_Dikbas
 
Kadir Dikbaş’ın diğer yazılarını da okumak için: http://www.kadirdikbas.com/
Yazıyı Değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir