Erasmus İstatistikler ve Zaman Serileri

0
1728

Üniversitelerde bahar yarı yılına girildiği zamanlarda genellikle fakültelerde erasmus başvuruları başlar ve üniversiteler diğer üniversitelere bazı öğrencileri burslu ve bursuz şekilde göndererek yurt dışında anlaşmalı üniversitelerde erasmus eğitimi almak üzere öğrencilerini gönderir.

Erasmus Değişim Programı sitesinde yayınlanan resmi erasmus istatistikleri bu adresten bulabilirsiniz.

Ulusal Ajans verilerine göre 2012 yılı itibariyle Erasmus’ta tercih edilen ülkeler:

1. Almanya:  Geçtiğimiz yıllarda Almanya’ya Türkiye’den erasmus öğrencisi olarak yaklaşıl 8 bin 370 öğrenci gitti. Almanya’dan Türkiye’ye erasmus eğitimi amaçlı  gelen öğrenci sayısı ise 3 bin 555 oldu. Müthiş bir istatistik. Almanya’nın eğitim kalitesi ve Erasmus programındaki başarısı tartışılmaz.

2.Polonya: Polonya’daki üniversitelere 5 bin 53 Türk öğrenci gitti, buna karşılık bu ülkeden Türkiye’ye 2 bin 92 öğrenci geldi. Polonya’da sunulan İngilizce programların fazlalığı ve ülkenin ucuzluğu değişim için Polonya’nın gözde ülkeler arasına girmesinde büyük etken.

3. İtalya: İtalya’ya 3 bin 860 öğrenci gitti, 777 İtalyan öğrenci de Türk üniversitelerinde eğitim aldı. Özellikle tasarım öğrencilerinin İtalya’yı tercih ettiğini biliyoruz. Öğrencilere hak vermemek elde değil.

4. İspanya: 2 bin 822 öğrenci gitti. Gelen öğrenci sayısı 600 civarında. İspanya tasarım ve sanat alanında İtalya ile yarışıyor.

5. Hollanda: 2 bin 798 öğrenci gitti. Hollanda’dan bin 422 öğrenci de Erasmus için Türkiye’yi tercih etti. Hollanda’nın eğitim kalitesine göre giden ve gelen öğrenci sayıları düşük seviyede kalıyor. Sağlık Bilimleri ve Mühendislik alanlarında okuyan öğrencilere özellikle Hollanda’da staj ya da Erasmus değişimlerine gitmelerini öneriyorum.

Hangi Ülkeye gitsem acaba?

Değişim programına katılmadan önce erasmus adaylarının Kafasında hala bu soru olan arkadaşlara öncelikli tavsiyem seçim yapmadan önce kendi kariyer hedeflerini sorgulamalarıdır. Mezun olduktan sonra ne yapmak istediği ile doğrudan ilişkili aslında Erasmus yolculuğu. Ülke seçiminiz belki de tüm yaşamınızı etkileyecek. Bu sebeple Danimarka, İsveç ve Avusturya’ya da sunulan programları incelemenizde fayda var. Kesinlikle kolayı seçmeyin, daha önce gidilmemiş bölgelere gidin. Hatta üniversitenizin bu bölgede anlaşması yoksa anlaşma yapılması için baskı yapın. Hiç bilinmedik Avrupa bölgelerinde bulunan uluslar arası şirketlerde staj yapın.

Değişin! Zorlanın! unutmayın ki yaşadığınız zorlukları ileride hoş bir tebessümle hatırlayacaksınız.

“Yeter derecede eğitime sahip olmalısın ki etrafındaki insanları gereğinden fazla büyük görmeyesin. Fakat bilge olacak kadar da eğitim görmüş olmalısın ki, onları küçük görmeyesin.” M.L. Boren

kaynak: Yasemin Çiçekçisoy

Bu da sitedeki tüm resmi istatistikler ve zaman serileri

Erasmus country statistics 2000-11
Austria Belgium Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Germany Greece Hungary Iceland Ireland Italy Latvia Liechtenstein Lithuania Luxembourg Malta Netherlands Norway Poland Portugal Romania Slovakia Slovenia Spain Sweden Turkey United Kingdom

Yazıyı Değerlendirin!

Ne aradılar:

  • üniversiteler erasmus gelen öğrenci istatistikleri
  • üniversitelerde erasmus ne zaman başlar
Paylaş